سنسورهای فوتوالکتریک بیداک چیست؟

سنسورهای فوتوالکتریک بیداک چیست؟

سنسورهای فوتوالکتریک بیداک چیست؟

کمپانی بیداک یکی از تولیدکنندگان انواع سنسورها در کشور چین است که فعالیت خود را در سال 2008 آغاز نمود. از محصولات این شرکت می‌توان به انواع سنسورهای غیر تماسی یا مجاورتی، اعم از سنسورهای القایی، سنسورهای خازنی، سنسورهای نوری یا فتوالکتریک، چشم پرده‌ای و سنسورهای فیبر نوری اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به این پرسش که «سنسورهای فتوالکتریک بیداک چیست؟» پاسخ دهیم و چند مورد از انواع آن‌ها را معرفی کنیم.

 

سنسورهای فوتوالکتریک بیداک چیست؟

سنسورهای فتوالکتریک بیداک، یکی از انواع سنسورهای غیر تماسی این شرکت هستند که از امواج نور و خاصیت انعکاس نور برای شناسایی اجسام استفاده می‌کنند. سنسورهای فوتوالکتریک دارای قابلیت تشخیص طیف وسیعی از اجسام را دارا بوده و از سرعت پاسخگویی بالایی برخوردارند. این سنسورها دارای انواع یک طرفه، دو طرفه و رفلکتوری یا آیینه‌ای می‌باشند که اساس عملکرد در هر یک از آن‌‌ها متفاوت است. در ادامه به توضیح نحوه‌ی کار سنسورهای نوری می‌پردازیم.

 

سنسورهای نوری یک طرفه

در سنسورهای نوری یک طرفه، فرستنده‌ی نور و گیرنده‌ی نور در یک محفظه و در کنار یکدیگر قرار دارند. نور ارسال شده از فرستنده با برخورد با یک جسم، منعکس شده و به سمت گیرنده برمی‌گردد؛ به این ترتیب، سنسور حضور جسم را تشخیص می‌دهد. این گونه از سنسورهای نوری برای تشخیص اجسامی با رنگ تیره و مات کاربرد چندانی ندارند، چرا که انعکاس نور از این اجسام پایین است.

 

سسنورهای نوری دو طرفه

در این گروه از سنسورها، فرستنده در یک سمت و گیرنده در مقابل آن قرار می‌گیرد. در حالتی که جسمی میان فرستنده و گیرنده قرار نداشته باشد، میزان مشخصی از نور به گیرنده می‌رسد؛ در صورتی که جسمی در میان آن‌ها قرار گیرد ومانع از رسیدن نور به گیرنده شود، سنسور فعال شده و سیگنال ارسال می‌شود.

 

سنسورهای نوری رفلکتوری

سنسورهای نوری رفلکتوری یا آیینه‌ای علاوه بر فرستنده و گیرنده، دارای یک رفلکتور برای انعکاس امواج نور می‌باشند. در این سنسورها فرستنده و گیرنده در کنار هم در یک سمت و رفلکتور در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد. در صورتی که جسمی در میان آن‌ها نباشد، میزان مشخصی از نور فرستاده شده به سمت رفلکتور منعکس شده و انعکاس آن به گیرنده برمی‌گردد. اگر جسمی در میان آن‌ها قرار گیرد، انعکاس نور مختل شده و سنسور حضور آن جسم را تشخیص می‌دهد.

 

انواع سنسورهای فوتوالکتریک بیداک چیست؟

همانطور که گفته شد سنسورهای نوری دارای انواع مختلفی هستند. شرکت بیداک انواعی از سنسورهای نوری را تولید می‌کند. در ادامه چند مورد از سنسورهای فتوالکتریک بیداک معرفی شده‌اند.

 

سنسورهای فوتوالکتریک استوانه‌ای بیداک

این گروه از سنسورهای نوری بیداک، دارای ظاهر استوانه‌‌ای بوده و در اندازه‌های M8، M12، M18 و M30 موجود می‌باشند. این سنسورها از نوع سنسورهای نوری یک طرفه بوده و فاصله‌ی تشخیص آن‌ها بین 70 میلی متر تا 10 متر است. فرکانس سنسورهای نوری استوانه‌ای بیداک معادل 2 کیلوهرتز می‌باشد.

 

سنسورهای فتوالکتریک بیداک سری U 

سنسورهای نوری U شکل کمپانی بیداک که با نام سنسورهای چنگالی نیز شناخته می‌شوند، گونه‌ای از سنسورهای دو طرفه هستند که برای شناسایی اجسام ریز از آن‌ها استفاده می‌شود. طرز کار این سنسورها به این صورت است که جسم در فاصله‌ی میان دو سر آن‌ها که برابر 10 تا 50 میلی متر است قرار گرفته و سنسور فعال می‌شود. این دسته از سنسورهای فتوالکتریک بیداک در اندازه‌های U10، U15، U30 و U50 ساخته می‌شوند.

 

سنسورهای فتوالکتریک بیداک سری Q

سنسورهای سری Q شرکت بیداک، از خانواده‌ی سنسورهای رفلکتوری یا آیینه‌ای هستند. این سنسورها در اندازه‌های Q31 و Q50 تولید می‌شوند. سنسورهای نوری سری Q دارای قابلیت شناسایی اجسام از فواصل 70 میلی متری تا 10 متری بوده و فرکانس آن‌ها 2 کیلوهرتز می‌باشد.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به این سوال که «سنسور فتوالکتریک بیداک چیست؟» پاسخ دهیم. شما می‌توانید برای خرید انواع سنسورهای شرکت بیداک به صفحه‌ی فروشگاه سنسور صنعت نوین مراجعه نمایید.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه