انواع سنسور های صنعتی

انواع سنسور های صنعتی

سنسور به معنی حسگر بوده و کمیت های مشخصی را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. سنسور ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از نظر درجه حساسیت و کمیتی که نسبت به آن حساس هستند، با یکدیگر فرق دارند. برای مثال، برخی از سنسور ها در تماس با یک محرک فعال می شوند و برخی دیگر را نزدیک شدن به یک قطعه فعال می کند. به طور کلی می توان گفت که سنسور ها به مهندسین صنایع مختلف کمک می کنند تا پروژه ها را در بهترین حالت ممکن انجام دهند. در ادامه به صورت مختصر به شرح چند مورد از انواع سنسور های صنعتی اصلی موجود در بازار خواهیم پرداخت.

 

سنسور های القایی

سنسور القایی یک دستگاه الکترونیکی است که می تواند فلزات آهنی را بدون تماس فیزیکی تشخیص دهد. سنسورهای القایی، همچنین می توانند فلزات غیرآهنی مانند آلومینیوم، برنج و مس را شناسایی می کنند اما استفاده از فلزات غیرآهنی، محدوده حسگر سنسور القایی را کاهش می دهد.

 

سنسور های نوری

سنسورهای نوری دسته وسیعی از دستگاه ها را برای تشخیص شدت نور شامل می شوند. یک سنسور نوری می تواند صرفا یک جزء ساده برای اطلاع از زمانی باشد که سطح نور محیط از مقدار تعیین شده بیشتر یا کمتر می شود و یا یک دستگاه بسیار حساس برای تشخیص تک فوتون ها. در ضمن، سنسورهای نوری غالبا خروجی الکتریکی تولید می کنند.

 

سنسور های مغناطیسی

سنسور مغناطیسی معمولاً به حسگری اطلاق می شود که بزرگی و تغییرات میدان مغناطیسی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. میدان‌های مغناطیسی، برای مثال در مغناطیس زمین یا آهنرباها، پدیده‌هایی آشنا اما نامرئی هستند. سنسورهای مغناطیسی میدان‌های مغناطیسی نامرئی را به سیگنال‌های الکتریکی و به اثرات مرئی تبدیل می‌کنند.

 

سنسور های خازنی

حسگرهای خازنی قادرند به صورت غیر تماسی، انواع اجسام را از عایق گرفته تا رسانا و حتی مایعات تشخیص دهند. یک حسگر خازنی برای تشخیص اجسام از اصل ظرفیت استفاده می کند. این سنسور مطابق معادله خازن، سطح هر الکترود، فاصله بین الکترودها و ثابت دی الکتریک ماده بین الکترودها را در نظر می گیرد. به بیان ساده تر: یک حسگر خازنی، تغییر در ظرفیت را زمانی تشخیص می دهد که یک جسم وارد میدان الکتریکی آن شود. مدار داخلی تعیین می کند که آیا شدت حساسیت سنسور در ظرفیت بالاتر از آستانه تنظیم شده است یا خیر. پس از رسیدن به این آستانه، خروجی سنسور تغییر می کند.

 

چشم الکترونیک

چشم الکترونیکی یک آشکارساز نوری است که برای تشخیص انسداد پرتو های نور استفاده می شود. ساده ترین مثال برای چشم های الکترونیک، سیستم ایمنی مورد استفاده در درب گاراژ است که از فرستنده و گیرنده نور در پایین درب استفاده می کند تا در صورت وجود هر گونه مانعی در مسیر پرتو های نور، از بسته شدن درب جلوگیری شود.

 

سنسور کنترل سطح

سنسور کنترل سطح دستگاهی است که برای نظارت، نگهداری و اندازه گیری سطوح مایع (و گاهی اوقات جامد) طراحی شده است. هنگامی که سطح مایع تشخیص داده شود، سنسور کنترل سطح، داده های دریافت شده را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. سنسورهای سطح عمدتاً در صنایع تولیدی و خودروسازی استفاده می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را در بسیاری از لوازم خانگی نظیر یخ‌ساز در یخچال‌ها نیز یافت.

 

سایت سنسور صنعت نوین

فروشگاه سنسور صنعت نوین، به عنوان نماینده رسمی شرکت تبریز پژوه، انواع سنسور های القایی، نوری، مغناطیسی، خازنی و … را از این شرکت معتبر به فروش می رساند. فروشگاه سنسور صنعت نوین، افزون بر شرکت تبریز پژوه، نمایندگی انحصاری برند های محبوبی نظیر محصولات بیداک در ایران را نیز دارا می باشد. همین موارد سبب شده است تا فروشگاه سنسور صنعت نوین از سایر فروشندگان این عرصه تمایز یابد. از جمله خدمات این فروشگاه، می توان به تهیه و توزیع انواع لوازم برق صنعتی و روشنایی و انواع لوازم هیدرولیک، پنوماتیک و اتوماسیون صنعتی اشاره داشت.

 

سخن آخر

انواع گوناگون سنسور ها می توانند شما را در صنایع مختلف یاری کنند. البته مانند هر محصول دیگری مهم است که سنسور ها از منابع معتبر و با کیفیت خریداری شوند. خوشبختانه، فروشگاه سنسور صنعت نوین با ارائه انواع حسگر های تماسی و غیر تماسی از مشهور ترین برند های ایرانی و خارجی با بهترین کیفیت قادر است تمام نیاز های شما را در این زمینه برطرف سازد. به این ترتیب، اگر به دنبال یک نمایندگی معتبر در زمینه سنسور های صنعتی هستید، پیشنهاد می کنیم حتما سری به سایت سنسور صنعت نوین بزنید.

  • نشانی: تهران – لاله زار جنوبی – پاساز بازار صنعت – طبقه همکف – پلاک ۱۰
  • تلفن: ۰۹۱۲۲۴۳۷۱۳۹ – ۰۲۱۳۳۱۱۸۴۸۷
اپراتور زیفا
ارسال دیدگاه