سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟

سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟

سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟

فیبر نوری یا Optical Fiber رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای خالص و بسیار نازک بوده که نور وارد شده به یک سر خود را از سر دیگر خارج می‌کند و با استفاده از آن می‌توان داده‌های صوتی، تصویری و سینگال‌ها را با سرعت بالا جابجا نمود. کابل‌های فیبر نوری دارای پهنای باند وسیعی هستند، به طوری که قابلیت انتقال اطلاعات تا 10 گیگابایت بر ثانیه را دارا می‌باشند. امروزه فیبر نوری کاربردهای متنوعی در شبکه‌ی مخابرات و اینترنت، شبکه‌های کامپیوتری، تصویربرداری پزشکی و سنسورهای صنعتی پیدا کرده‌اند. یکی از سنسورهای پرکاربرد در صنعت، سنسور فیبر نوری می‌باشد. سنسور فیبر نوری دستگاهی است که با استفاده از فیبر کمیت‌هایی مانند میدان مغناطیسی، جریان الکتریکی، دما، فشار، جابجایی، سطح مایعات و ارتعاشات را اندازه گیری می‌کند. یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده‌ی سنسورهای فیبر نوری، شرکت امرون می‌باشد. در این مقاله سعی داریم به این پرسش که «سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟» پاسخ دهیم.

 

طرز کار سنسور فیبر نوری

کابل سنسور فیبر نوری از یک منبع نور، هسته و سطح آبکاری شده (برای انعکاس نور) تشکیل می‌شود. نور از طریق هسته در این کابل حرکت می‌کند. سطح آبکاری شده که قادر به جذب نور نبوده و آن را منعکس می‌کند، به پرتوی نور این امکان را می‌دهد که با وجود پیچ و خم‌های متعدد در کابل، در فواصل طولانی حرکت کند. روش انتقال نور در فیبر نوری به این صورت است که سطح آبکاری شده مانند آیینه‌های پی در پی، نور را از آیینه‌ای به آیینه‌ی دیگر منعکس کرده و داده‌ها را منتقل کند. فیبر نوری در سنسور فیبر نوری به عنوان ذخیره کننده و انتقال دهنده‌ی نور عمل می‌کند و حسگر اصلی می‌تواند در داخل یا خارج از فیبر قرار گیرد.

 

سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟

شرکت امرون تولید کننده‌ی تجهیزات الکترونیکی از جمله انواع سنسورها، فعالیت خود را از سال 1933 در ژاپن آغاز کرد. یکی از انواع سنسورهای این شرکت، سنسور فیبر نوری بوده که در فرایندهای صنعتی که به دقت و قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی‌هایی مانند قیمت مناسب، مصرف برق پایین، نصب آسان، وزن پایین، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر اشتعال، عوامل محیطی، مواد صنعتی و واکنش‌های شیمیایی، سنسور فیبر نوری امرون را به سنسوری پرطرفدار در بازار تبدیل کرده است. در ادامه‌ی مقاله به معرفی دو نوع از سنسورهای فیبر نوری شرکت امرون می‌پردازیم.

 

مدل E32 Standard cylindrical

سنسور فیبر نوری سیلندرال استاندارد امرون، یکی از محصولات شرکت امرون با کیفیت بالا و عمر طولانی بوده که قابلیت تشخیص طیف وسیعی از اشیاء را دارا می‌باشد. این گروه از سنسورهای فیبر نوری در ابعاد M3 و M6 موجود می‌باشند. این سنسور از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و دارای خروجی‌های 90 درجه برای جلوگیری از شکستن کابل می‌باشد. از دیگر مزایای این سنسور می‌توان به نصب آسان آن اشاره کرد. همچنین، این گونه از سنسورهای فیبر نوری امرون دارای بدنه‌ی شش ضلعی بوده که آن‌ها را برای نصب مهره مناسب می‌سازد.

 

مدل E32 long distance

سنسور فیبر نوری امرون مدل E32 long distance همانطور که نام آن بر می‌آید، برای استفاده در فواصل طولانی مناسب است. این سنسور دارای سری‌هایی با فاصله‌ی طولانی بوده که به آن قابلیت عملکرد تا فاصله‌ی 20 متر را می‌دهد. سنسور فیبر نوری لانگ دیستنس امرون با لنز کانونی ساخته شده است و در اندازه‌های 2 میلی متر تا 14M موجود می‌باشد. این سنسور عملکرد مناسبی در محیط‌های صنعتی آلوده دارد.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به این سوال که «سنسور فیبر نوری امرون چیست و چند نوع دارد؟» پاسخ دهیم. شما می‌توانید برای خرید سنسور فیبر نوری امرون به صفحه‌ی محصولات فروشگاه سنسور صنعت نوین مراجعه نمایید.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه