سنسور کالرمارک (رنگ و مارک) امرون چیست؟

سنسور کالرمارک امرون چیست

سنسور کالرمارک امرون چیست؟

شرکت ژاپنی امرون دارای قریب به یک قرن سابقه در تولید تجهیزات الکترونیکی از جمله سنسورها می‌باشد. این شرکت تولیدکننده‌ی محصولات متنوعی اعم از سنسورهای القایی، روتاری انکودرها و سنسورهای نوری یا فتوالکتریک می‌باشد. سنسورهای نوری امرون در انواع نوری لیزری، فیبر نوری و سنسورهای کالرمارک موجود می‌باشند. در ادامه‌ی این مقاله پس از توضیح اساس کار سنسور رنگ و مارک، به این پرسش که «سنسور کالرمارک امرون چیست؟» پاسخ می‌دهیم و به معرفی انواع این سنسور را می‌پردازیم.

 

اساس کار سنسور کالرمارک

نور سفید ترکیبی از رنگ‌های آبی، سبز و قرمز است که هر کدام طول موج مشخصی دارند. قسمتی از پرتوهای نور سفیدی که به اجسام منتشر می‌شود، با توجه به رنگ آن‌ها منعکس و قسمتی از پرتوها توسط آن‌ها جذب می‌شوند. جسمی که طول موج معینی را از خود منعکس می‌کند، به رنگ آن طول موج دیده می‌شود. روش کار سنسورهای رنگ و مارک به این صورت است که نور سفید از منبع انتشار به سمت جسم منتشر شده و موج منعکس شده به گیرنده برمیگردد. این گیرنده دارای فیلترهای 450nm، 540nm و 580nm می‌باشد، که با دریافت این طول موج‌ها رنگ اجسام را تشخیص می‌دهد. با فعال شدن این فیلترها، رنگ اجسام در گروه‌های قرمز، سبز و آبی طبقه بندی می‌شود.

 

انواع سنسور کالرمارک امرون چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد، یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده‌ی سنسورهای کالرمارک، شرکت امرون می‌باشد. این سنسورها کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف، پزشکی و سیستم‌های امنیتی دارند. دو نوع از انواع سنسورهای رنگ و مارک در فروشگاه سنسور صنعت نوین موجود می‌باشند. در ادامه‌ی مقاله به معرفی این سنسورها و بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 

سنسور کالرمارک امرون مدل E3ZM-V

این مدل سنسور دارای پوشش فولادی SUS 316L ضد زنگ می‌باشد و مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده دارد. از سنسور کالرمارک E3ZM-V برای تشخیص رنگ، مارک و علامت‌ها در چاپ استفاده می‌شود. به همین دلیل این سنسور کاربرد فراوانی در صنایع بسته بندی مواد غذایی دارد. از مزایای این سنسور می‌توان به سرعت پاسخگویی بالای آن اشاره کرد به طوری که زمان پاسخگویی در آن 50 میکروثانیه می‌باشد. همچنین این مدل سنسور کالرمارک امرون از دکمه‌ی Teach برای تنظیم آسان برخوردار است.

 

سنسور کالرمارک امرون مدل E3S-DC

این نوع سنسور رنگ و مارک امرون دارای و قابلیت تشخیص رنگ با ضریب اطمینان بالایی می‌باشد و از آن در صنایعی که نیاز به تشخیص رنگ و مارک داشته باشند استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این سنسور می‌توان به تنظیم و پیکربندی آسان با استفاده از دکمه ی Teach یا  IO-link، دارا بودن قابلیت ارتباطی IO-link V1.1، قابلیت انتقال داده‌ها با فرمت RGB و قابلیت تعویض بانک سوئیچینگ تا 9 حافظه‌ی دیگر اشاره کرد. این سنسور دارای دقت بالایی بوده و حتی اختلاف رنگ‌های جزئی را نیز تشخیص می‌دهد. همچنین این سنسور دارای سرعت پاسخگویی معادل 50 میکروثانیه می‌باشد. سنسور کالرمارک امرون مدل E3S-DC، در صنایع بسته بندی، چاپ، صنایع غذایی، صنایع کاغذ، ماشین های نساجی، ماشین های برش چوب و مواردی از این دست کاربرد دارد.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به پرسش «سنسور کالرمارک امرون چیست؟» پاسخ دهیم. شما می‌توانید برای خرید سنسور کالرمارک امرون به صفحه‌ی محصولات فروشگاه سنسور صنعت نوین مراجعه نمایید.

 

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه