سنسور صنعتی پرکاربرد نوری

سنسور صنعتی پرکاربرد نوری

سنسور صنعتی پرکاربرد نوری

امروزه سنسورها نقش مهمی در صنایع مختلف و همینطور زندگی روزمره‌ی ما ایفا می‌کنند. همانطور که در مقاله‌ی “انواع سنسورهای صنعتی” گفته شد، یکی از سنسورهای پرکاربرد در صنعت سنسور نوری یا فتوالکتریک می‌باشد. این سنسور به علت داشتن مزایایی چون پاسخ گویی بسیار سریع، توانایی تشخیص اجسام در فواصل دور، توانایی تشخیص انواع زیادی از اجسام با توجه به نوع سنسور و رزولوشن بالا، کاربردهای گوناگونی در صنایع پیدا کرده است. در این مقاله به بررسی ساختار، کاربردها و انواع مختلف سنسور صنعتی پرکاربرد نوری می‌پردازیم.

 

ساختار و عملکرد سنسور نوری

سنسور صنعتی پرکاربرد نوری از یک منبع نور، یک فرستنده و یک گیرنده تشکیل می‌شود. منبع نور در بیشتر سنسورهای نوری امواج مادون قرمز است، اما در برخی از آن‌ها از نور مرئی قرمز، سبز یا آبی استفاده می‌شود. سنسور نوری می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. در نوع یک طرفه، فرستنده و گیرنده در کنار هم در یک محفظه قرار می‌گیرند و با قرار گرفتن جسمی در مقابل سنسور و بازتاب پرتو توسط آن، گیرنده‌ی سنسور پرتو را دریافت کرده و سنسور حضور جسم را تشخیص می‌دهد. در سنسور نوری دو طرفه، فرستنده و گیرنده رو به روی هم قرار دارند و در صورت قرار گرفتن جسم در میان آن‌ها، جسم مقداری از پرتو را جذب کرده و گیرنده تمام پرتو را دریافت نمی‌کند. به این ترتیب سنسور فعال شده و حضور جسم را تشخیص می‌دهد.

 

کاربرد سنسور نوری

با توجه به اینکه این سنسور توانایی تشخیص تقریبا همه‌ی اجسام را دارا بوده و سرعت و دقت بالایی دارد، می‌تواند کاربردهای گوناگونی در صنایعی چون صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی و صنایع الکترونیکی و رباتیک داشته باشد. از کاربردهای آن می‌توان به شمارش محصولات در خط تولید، تشخیص نقص در محصولات و تشخیص محتوای کنسروها اشاره کرد. این سنسور همچنین در مواردی مانند اسکن بارکد، تشخیص تراشه‌ها، تشخیص لیبل‌ها و برچسب‌ها، موقعیت یابی محصولات و ماشین آلات به کار می‌روند. از سنسور نوری در درهای اتوماتیک، ماشین‌های برش، چوبکاری، لاستیک، پلاستیک و ریخته‌گری نیز استفاده می‌شود.

 

انواع سنسور صنعتی پرکاربرد نوری

سنسورهای نوری بر اساس کاربرد دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به معرفی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

 

سنسور فیبر نوری

این گروه از سنسورهای نوری با استفاده از فیبر نوری کمیت‌های فیزیکی را شناسایی می‌کنند. از سنسور فیبر نوری در اندازه گیری‌های چند پارامتری استفاده می‌شود. این سنسور عملکرد دستگاه‌های اندازه گیری را بهبود داده و برای اندازه گیری از راه دور مناسب است.

 

سنسور لیزر

یکی از انواع سنسور صنعتی پرکاربرد نوری، سنسور لیزر است. از سنسور لیزر برای اندازه گیری پارامترهایی مانند جابه‌جایی و فاصله و همینطور شناسایی موقعیت اجسام استفاده می‌شود. این سنسور به عنوان یکی از دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری شناخته می‌شود.

 

سنسور کنتراست

سنسور کنتراست همانطور که از نام آن بر می‌آید، قابلیت شناسایی کنتراست بین رنگ اجسام را دارا می‌باشد. این ویژگی باعث شده است که این سنسور در مواردی مانند تفکیک اجسام از یکدیگر بخصوص در خطوط تولید و بسته بندی و همینطور شمارش محصولات کاربرد داشته باشد.

 

پرده نوری ایمنی

یکی از مواردی که توجه به آن در صنایع و کارخانجات دارای اهمیت زیادی است، ایمنی کارکنان در مقابل خطرات احتمالی محیط می‌باشد. در این صنایع حفاظت از اشیای با ارزش نیز حائز اهمیت است. بنابراین، یکی از کاربردهای سنسور نوری در ایجاد پرده نوری ایمنی می‌باشد که در ایجاد محیط امن در اتوماسیون صنعتی نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ساختار، عملکرد و کاربرد سنسور صنعتی پرکاربرد نوری، که یکی از انواع سنسورهای مورد استفاده در صنعت می‌باشد پرداختیم. شما می‌توانید انواعی از این سنسورها را در صفحه‌ی محصولات بیداک و محصولات لمبرون مشاهده نمایید.

 

 

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه