سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارند؟

سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارند؟

سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارند؟

سنسور یا حسگر وسیله‌ای است که پارامترهای فیزیکی مانند دما، فشار و جابجایی را اندازه گیری کرده و به سیگنال‌های الکتریکی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می‌کند. سنسورها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ویژگی‌ها مختص خود و نحوه‌ی عملکرد متفاوتی دارند. همچنین، اساس کار این سنسورها به کمیتی که اندازه گیری می‌کنند و تکنولوژی مورد استفاده در اندازه گیری وابسته است. از انواع سنسورهای صنعتی می‌توان به سنسورهای نوری، سنسورهای خازنی، سنسورهای القایی، لیمیت سوئیچ‌ها و انکودرها اشاره کرد که هر یک در مدل‌های متنوع با کاربردهای گوناگون تولید می‌شوند. این مقاله به پاسخ پرسش «سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارد؟» توضیح طرز کار این سنسورها و کاربرد آن‌ها اختصاص دارد.

 

سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارند؟

سنسورهای نوری لیزری در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام اساس کار و کاربرد خاص خود را دارند. منبع نور، فرستنده‌ی نور و گیرنده از اجزای اصلی این سنسورها هستند. در ادامه‌ی مقاله به معرفی انواع سنسورهای نوری، طرز کار و کاربرد هر یک می‌پردازیم.

 

سنسورهای نوری یک طرفه

همانطور که پیشتر گفته شد، ساختار سنسورهای نوری شامل منبع نور، فرستنده و گیرنده می‌باشد. در سنسورهای نوری یک طرفه، فرستنده و گیرنده‌ی نور در یک سمت و در کنار هم قرار می‌گیرند. طرز کار این نوع سنسورها به این صورت است که نور از فرستنده ارسال شده و در صورت برخورد با جسم و بازتابش در اثر برخورد، انعکاس آن به فرستنده بازمی‌گردد؛ به این ترتیب، سنسور حضور جسم را تشخیص می‌دهد. این سنسورها در شناسایی طیف گسترده‌ای از اجسام کاربرد دارند، اما در تشخیص اجسام خیلی تیره یا مات ناتوانند، چرا که این اجسام نور کمی را از خود منعکس می‌کنند.

 

سنسورهای نوری دو طرفه

در این دسته از سنسورها، فرستنده و گیرنده‌ی نور در مقابل یکدیگر قرار گرفته و میزان مشخصی از نور توسط گیرنده دریافت می‌شود. در صورتی که جسمی در میان فرستنده و گیرنده قرار گیرد و مانع از رسیدن تمام یا قسمتی از پرتوی نور به گیرنده شود، سنسور نوری حضور جسم را تشخیص داده و سیگنال ارسال می‌کند. این سنسورها قادر به تشخیص تقریبا همه‌‌ی اجسام بوده و در مواردی مانند شمارش کالا در خط تولید، درهای اتوماتیک، ماشین‌ها برش و چوبکاری کاربرد دارند.

 

سنسورهای نوری آیینه‌ای

سنسورهای نوری آیینه‌ای یا رفلکتوری، علاوه بر فرستنده و گیرنده‌ی نور دارای یک رفلکتور نیز می‌باشند. در این سنسورها، فرستنده و گیرنده در یک سمت و در کنار یکدیگر و رفلکتور رو به روی آن‌ها قرار می‌گیرد. نحوه‌ی عملکرد این گونه از سنسورهای نوری به این صورت است که میزان مشخصی از نور از فرستنده به سمت رفلکتور ارسال شده و رفلکتور پرتوی نور را به سمت گیرنده منعکس می‌کند. در صورتی که جسمی مانع از بازتابش نور و رسیدن آن به گیرنده شود، سنسور حضور جسم را تشخیص می‌دهد. از سنسورهای نوری رفلکتوری به طور گسترده در انواع ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به سوال «سنسورهای نوری لیزری چند مدل دارند؟» پاسخ دهیم و نحوه‌ی کار و کابردهای این سنسورها را بررسی کنیم. از دیگر کاربردهای سنسورهای فتوالکتریک می‌توان به اسکن بارکد، تشخیص رنگ، تشخیص لیبل‌ها و تراشه‌ها، پرده‌ی نوری ایمنی و موقعیت یابی اشاره کرد. شما می‌توانید برای خرید انواع سنسورهای نوری از فروشگاه سنسور صنعت نوین به صفحه‌ی محصولات تبریز پژوه، محصولات آتونیکس و محصولات امرون مراجعه نمایید.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه