سنسور نوری و کاربرد آن

سنسور نوری و کاربرد آن

سنسور نوری و کاربرد آن


آشنایی با تعریف سنسورهای نوری

سنسورهای نوری ، جهت تبدیل عوامل فیزیکی مانند حرارت ، فشار و … به سیگنال‌های الکتریکی به کار برده می‌شوند. به بیان دیگر ، این سنسورها نوعی ردیاب الکترونیکی هستند که نور یا تغییر در نور را ، به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کنند.

در این مقاله از سنسور صنعت ، به بررسی سنسور نوری و کاربرد آن و همچنین کاربردهای آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ساختمان سنسور نوری

قبل از هر چیز لازم است با ساختار و ساختمان این سنسورها آشنا شوید. یک سنسور نوری ، از دو قسمت اصلی فرستنده و گیرنده تشکیل شده است. در فرستنده ، یک منبع تولید نور ، در جهت نور مادون قرمز قرار دارد که بر طبق قوانین اپتیک ، نور را در یک خط راست ساطع می‌کند. نور دریافتی ، در گیرنده فیلتر می‌شود و سپس توسط مدارهای الکترونیکی تحلیل می‌گردد.

به بیان کامل تر ، فرستنده یک نوع LED  است. همانطور که می‌دانید امروزه سنسورهای نوری LED های نیمه‌ هادی کار می‌کنند. گیرنده‌ یک سنسور ، معمولا از نوع ترانزیستوری است که می‌تواند نور را تشخیص دهد و به یک سیگنال آنالوگ کوچک تبدیل کند.

لازم به ذکر است ؛ با توجه به انواع سنسور نوری ، اجزای دیگری مانند هدایت کننده و مدار خروجی در آن وجود دارد.

کاربرد سنسورهای نوری

از این سنسورها می‌توان در زمینه‌ی تولید انرژی استفاده کرد. این سنسورها در زمینه‌ی نظارت بر سازه‌ها ، تولید و توزیع انرژی و تبدیل به انرژی الکتریکی را بر عهده دارند. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به نظارت بر سیستم عامل‌های دریایی ، نظارت بر بدنه‌ی کشتی ، نظارت بر قدرت خط و چاه و کاربردهایی در زمینه‌های معدنی ، حمل و نقل و مخازن سوخت اشاره کرد.

ویژگی سنسورهای نوری

  • اجسام را از فواصل دور تشخیص می‌دهند
  • بسیار با دوام است و دیرتر خراب می‌شوند
  • اشیاء و مواد مختلف را به راحتی تشخیص می‌دهند
  • سرعت عملکرد و پاسخ دهی بالایی دارند

سخن پایانی

در این مقاله با تعریف ، کاربردها و ویژگی‌های سنسورهای نوری آشنا شدید. یکی از ویژگی‌های بارز سنسورهای نوری ، توانایی آن در اندازه‌گیری تغییراتی است که بر اساس تغییرات شدت نور رخ می‌دهد. این تغییرات ، از یک یا چند پرتو نور می‌باشد.

در این مقاله ، سعی کردیم به طور شفاف و واضح ، تعریفات اولیه از این عنوان را بیان کنیم. در مقالات بعدی با جنبه‌های بیشتری از سنسورهای نوری آشنا خواهید شد.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه