ترانسفورماتور توزیع و کاربرد آن

ترانسفورماتور توزیع و کاربرد آن

ترانسفورماتور توزیع و کاربرد آن


از ترانسفورماتورهای توزیع ، به طور عمده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ویژگی‌های این ترانسفورماتور ، باعث شده که استفاده از آن‌ها ، بسیار رواج داشته باشد. به این دلیل که توان تحمل ولتاژ بالا را دارد و برای کاهش دادن آن ، فشار زیادی را تحمل می‌کند ؛ از این ترانسفورماتور بسسار استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با ترانسفورماتور توزیع و کاربرد آن توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

ترانسفورماتور توزیع چیست؟

ترانسفورماتور توزیع ، وسیله ای است که می‌تواند انرژی الکتریکی را به وسیله دو یا چند سیم پیچ و از طریق القای الکتریکی ، از یک مدار به مدار دیگری منتقل کرد. این ترانسفورماتورها را معمولا در مناطقی که تراکم جمعیت بسیار بالاست ؛ نصب می‌کنند. توان این ترانسفورماتور ، بر اساس تعداد و توان درخواستی مشترکانی که به آن وصل می‌شوند ؛ تعیین می‌شود. این ترانسفورماتور ، توسط مدار شکن‌ها و فیوزها ، در مقابل اضافه بار محافظت می‌شود. از ترانسفورماتور توزیع ، در نیروگاه‌های صنعتی برق ، جهت کاهش ولتاژ ورودی استفاده می‌شود. استفاده‌ی عمده از این ترانسفورماتور ، در پست‌ها و شبکه‌های ولتاژی مختلف می‌باشد و مقدار ولتاژ ورودی که تحمل می‌کنند بسیار زیاد است.

اتصالات ترانسفورماتور توزیع

با توجه به کاربردی که هر ترانسفورماتور توزیع دارد ؛ اتصالات آن نیز متفاوت می‌باشد. اتصالات مختلف این ترانسفورماتور به شرح زیر است :

اتصال wye : این اتصال زمانی کاربرد دارد که جهت جلوگیری از هدر رفتن بارهای ناپایدار ، از ترانسفورماتورهای خنثی استفاده شود و آن‌ها را به سمت سیم‌های سه فاز برده و سبب ایجاد تغییرات ولتاژ شود.

اتصال delta : این اتصال در ترانسفورماتور فاز به فاز کاربرد دارد و دارای دو بوش می‌باشد. طرف دوم سیم‌ پیچ که به سیم خنثی وصل شده به زمین متصل می‌شود و وقتی جریان در حالت اولیه افت می‌کند ؛ سبب ایجاد جریان معکوس می‌شود.

در کل لازم است بدانید برای استفاده از ترانسفورماتور توزیع ، ابتدا باید موارد استفاده و کاربردی که می‌خواهید از ترانسفورماتور استفاده کنید را مشخص کنید ؛ سپس با توجه به خصوصیات و شرایط محیطی و ولتاژ دلخواه ، می‌توانید مدل مختلف ترانسفورماتور را استفاده کنید تا نتیجه‌ی رضایت بخشی برای شما داشته باشد.

کاربرد ترانسفورماتور توزیع

از ترانسفورماتور توزیع ، معمولا برای تبدیل ولتاژهای بسیار بالا ، به ولتاژهای پایین استفاده می‌شود. از این ترانسفورماتور ، در نسخه‌های کوچک ، در خانه‌ها و مشاغل خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسخه‌هایی که برای سایز بزرگتر از این ترانسفورماتور می‌باشد ؛ در صنایع مختلف کاربرد دارند و جهت انتقال برق به مناطق دور ، از آن استفاده می‌شود. به دلیل آن که انتقال برق با مسافت زیاد سبب هدر رفتن مقدار زیادی انرژی می‌شود ؛ بنابراین سبب می‌شود که کاهش ولتاژ داشته باشیم. از این رو جهت انتقال ولتاژهای بسیار بالا ، برای مناطق دور دست ، از ترانسفورماتورهای توزیع استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای ترانسفورماتورهای توزیع ، می‌توان به کاهش جریان پیش از خطوط انتقال انرژی الکتریکی اشاره کرد. دلیل استفاده از این ترانسفورماتور در ابتدای خطوط ، این است که هادی‌های الکتریکی ، میزان مشخصی مقاومت الکتریکی دارند و این مقاومت ، می‌تواند سبب تلف شدن انرژی در طول مسیر انتقال انرژی الکتریکی شود. بنابراین می‌توان با کاهش جریان ، به کاهش تلفات انرژی کمک کرد. به طور کلی می‌توان این گونه بیان کرد که ترانسفورماتورها ، در استفاده از منابع دوردست انرژی بسیار موثر هستند و اگر از ترانسفورماتورهای توزیع استفاده نشود ؛ امکان دسترسی به منابع دور دست انرژی فراهم نمی‌شود.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه