انواع سنسورهای نوری بیداک

انواع سنسورهای نوری بیداک

انواع سنسورهای نوری بیداک

سنسور وسیله‌ای است که کمیت‌های فیزیکی را اندازه گیری و به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. این ابزار کاربردهای فراوانی در انواع صنایع و زندگی روزمره دارد. شرکت بیداک یکی از تولیدکنندگان انواع سنسورها می‌باشد. این کمپانی در سال 2008 در کشور چین تاسیس شد و تا امروز انواعی از سنسورها از جمله سنسورهای القایی، سنسورهای خازنی و انواع سنسورهای نوری را به بازار عرضه کرده است. در این مقاله به معرفی و بررسی ویژگی‌های انواع سنسورهای نوری بیداک می‌پردازیم.

 

ویژگی‌های سنسورهای فتوالکتریک بیداک

سنسورهای نوری یا فتوالکتریک بیداک سنسورهایی با حساسیت بالا و زمان پاسخگویی کمتر از 1 میلی ثانیه، جزء بهترین برندهای سنسورهای نوری می‌باشند. این سنسورها قادر به تشخیص طیف وسیعی از اجسام در فاصله‌ی 10 سانتی متر تا 40 متر می‌باشند. سنسورهای فتوالکتریک بیداک از مدارهای محافظ در برابر نوسان ناگهانی برق و پلارینه معکوس ولتاز تغذیه برخوردار هستند. این سنسورها قابلیت سوئیچ در مدارهای NC و NO را دارا می‌باشند.

 

انواع سنسورهای نوری بیداک

سنسورهای نوری بیداک از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و امروزه کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند. از مزایای این سنسورها می‌توان به حفاظت کلاس IP67 و مقاومت آن‌ها در برابر نویز اشاره کرد. همچنین، این سنسورها دارای نمایشگر LED نیز می‌باشند. در ادامه به چند مورد از انواع سنسورهای نوری بیداک اشاره شده است.

 

سنسور نوری بیداک مدل استوانه‌ای

این دسته از سنسورهای این شرکت در اندازه‌های M8، M12، M18 و M30 موجود می‌باشند. این سنسورها قادرند اجسام را در فاصله‌‌ی 70 میلی متری تا 10 متری شناسایی کنند و از حساسیت بالایی برخوردار هستند. سنسورهای نوری استوانه‌ای بیداک در گروه سنسورهای نوری یک طرفه طبقه بندی می‌شوند. در این گروه از سنسورها، فرستنده و گیرنده در یک محفظه در کنار هم قرار دارند و پرتوی نور بعد از برخورد با جسم انعکاس یافته، سپس به سمت گیرنده برمی‌گردد. این سنسورها دارای فرکانس خروجی 2000Hz می‌باشند.

 

سنسورهای نوری بیداک U شکل

سنسورهای نوری این دسته همانطور که از نامشان مشخص است، به شکل حرف U بوده و به آن‌ها سنسور نوری چنگالی نیز گفته می‌شود. کاربرد این سنسورها در شناسایی اجسام ریز بوده و فاصله‌ی 10 تا 50 میلی متر میان فرستنده و گیرنده را پوشش می‌دهند؛ بنابراین این سنسورها به نوعی از گروه سنسورهای دو طرفه هستند، چرا که در آن‌ها فرستنده‌ی نور و گیرنده در مقابل هم قرار دارند. سنسورهای سری U شرکت بیداک، دارای اندازه‌های U10، U15، U30 و U50 می‌باشند و منبع نور در آن‌ها نور قرمز است.

 

سنسور نوری بیداک سری Q

سنسورهای نوری سری Q بیداک با فرکانس خروجی 2000Hz، در اندازه‌های Q31 و Q50 تولید می‌شوند. فاصله‌ی سنجش در این دسته از سنسورهای شرکت بیداک 70 میلی متر تا 10 متر می‌باشد. سنسورهای سری Q در گروه سنسورهای رفلکتوری یا آیینه‌ای قرار می‌گیرند. در سنسورهای این گروه، فرستنده و گیرنده در یک محفظه در کنار هم و رفلکتور در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد. طرز کار سنسورهای رفتلکتوری به این صورت است که پرتوی نور از فرستنده به سمت رفلکتور ارسال شده و انعکاس آن به گیرنده برمی‌گردد؛ بنابراین، اگر جسمی در میان آن‌ها قرار گیرد مانع از رسیدن انعکاس به گیرنده شده و سنسور فعال می‌شود.

 

سخن آخر

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع سنسورهای نوری بیداک پرداختیم. شما می‌توانید برای خرید انواع سنسورهای شرکت بیداک به صفحه‌ی فروشگاه سنسور صنعت نوین مراجعه نمایید.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه