تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار

تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار

تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار


حتما تا به حال نام ترانسدیوسر و ترانسمیتر فشار را شنیده‌اید. لازم است بدانید بین این دو اصطلاح ، تفاوت‌هایی وجود دارد که ممکن است بسیاری از افراد ، آن را تشخیص ندهند. از این اصطلاحات در دنیای امروزه در صنعت ، بسیار استفاده می‌شود. پس اگر با شنیدن نام آن‌ها ، اندکی گیج شوید ؛ هیچ تعجبی ندارد. تمامی اصطلاحاتی که در رابطه با فشار به کار برده می‌شود ؛ شامل اندازه گیری فشار می‌باشند. اما از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار ، بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای آن که بتوانید تفاوت این دو را به خوبی درک کنید ؛ در ابتدا تعاریف کوچکی از هر یک را ارائه می‌دهیم.

ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار ، یک وسیله الکترونیکی است که می‌تواند امواج رادیویی را با کمک آنتن تولید کند. از این دستگاه علاوه بر کاربردهایی که در پخش دارد ؛ در شبکه‌های کامپیوتری بی‌سیم ، تلفن‌های همراه ، دستگاه‌های دارای بلوتوث ، رادیوهای دو طرف در هواپیما ، در بازکن‌های گاراژ ، فضاپیماها ، کشتی‌ها ، مجموعه‌های رادار و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. عملکرد اصلی ترانسمیترها ، اندازه گیری سیگنال و تبدیل آن می‌باشد. ترانسمیتر می‌تواند چهار متغیر اصلی را که عبارتند از فشار ، سطح ، دما و جریان را اندازه گیری کند. ترانسمیتر فشار همانطور که از نامش پیداست ؛ دستگاهی است که از آن برای اندازه گیری فشار در مایعات ، سیالات و گازها طراحی شده است. از این وسیله معمولا برای اندازه گیری فشار داخل ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود و قبل از حادثه ، به کاربران هشدار می‌دهد. شیوه کار ترانسمیتر فشار ، به این صورت است که با گرفتن فشار ، آن را به سیگنال الکتریکی آنالوگ تبدیل می‌کند.

ترانسدیوسر فشار چیست؟

ترانسدیوسر وسیله‌ای است که می‌تواند سیگنال آن را ، از یک انرژی به شکل دیگری مثل انرژی الکتریکی ، شیمیایی ، مکانیکی ، حرارتی ، الکترومغناطیسی و حتی نور تبدیل کند. ترانسدیوسرها به دو دسته ترانسدیوسر ورودی و ترانسدیوسر خروجی تقسیم می‌شوند. از ترانسدیوسر ها در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که رایج ترین استفاده از آن‌ها ، در زمینه پزشکی ، جهت تصویربرداری التراسونیک می‌باشد. یکی دیگر از کاربردهای ترانسدیوسر ، در جراحی التراسونیک است که به پزشک این امکان را می‌دهد تا بافت‌های بیمار یا فرد آسیب دیده را بدون تاثیر بر نواحی اطراف بردارد و بهبودی آن سریع تر اتفاق بیفتد. ترانسدیوسر فشار ابزاری است که می‌تواند فشار را به سیگنال خروجی الکتریکی تبدیل کند. این سیگنال‌ها می‌توانند آنالوگ و دیجیتال باشند. از ترانسدیوسرهای فشار ، در کاربردهای مسکونی و تجاری مانند پمپ‌ها ، وسایل نقلیه هواپیماها ، آلارم ها ، سیستم‌های حلقه بسته ، کنترل کننده ها و موارد دیگر استفاده می‌شود.

بررسی تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار

ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار هر دو می‌توانند انرژی را از شکلی به شکل دیگر تبدیل کنند و آن را به سیگنال خروجی بدل کنند. سیگنال می‌تواند به هر وسیله‌ای که آن را تفسیر می‌کند هدایت شود و از آن برای نمایش رکورد یا تغییر فشار سیستم استفاده کند. تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار ، در نوع سیگنال الکتریکی می‌باشد. اما عملکرد آن‌ها تقریبا یکسان است. ترانسدیوسر ، سیگنال را بر اساس ولت ارسال می‌کند و ترانسمیتر ، سیگنال را بر اساس میلی آمپر می‌تواند ارسال کند. اگر اتصالات الکتریکی کوتاه باشد ؛ استفاده از ترانسدیوسر فشار مطلوب‌تر است‌. علت آن نیز این است که اندازه آن کوچکتر است و قطعات الکترونیکی اکتیو بسیار کمی در آن وجود دارند. بنابراین می‌تواند توسط تداخل الکترومغناطیسی واژگون شوند. امروزه در صنایع مختلف خصوصا در اتوماسیون صنعتی ، از ترانسمیتر و ترانسدیوسر بسیار استفاده می شود. امروزه این دو ابزار ، در اشکال مختلفی تولید شدند و ترانسدیوسرهایی ساخته شده اند که دارای آی سی می‌باشد که اندازه آن ، مثل سیم کارت‌های تلفن همراه است. ترانسدیوسر فشار ، می‌تواند یک سنسور فشار لایه نازک را بر روی اتصال فرایند نصب کند. همچنین ترانسدیوسر می‌تواند فشار را به سیگنال خروجی الکترونیکی آنالوگ تبدیل کند. اما ترانسمیتر فشار دارای مدار اضافی است و می‌تواند سیگنالی که ترانسدیوسر آن را خطی کرده است را ، جبران و تقویت کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت ترانسدیوسر ترانسمیتر فشار پرداختیم. به این نکته دقت داشته باشید که با توجه به تفاوت‌هایی که این دو ابزار با یکدیگر دارند ؛ برای استفاده از آن‌ها ، ابتدا باید اهداف پروژه خود را در نظر بگیرید. سپس با مطالعه ویژگی‌های هر یک از این دو ابزار ، اقدام به خریداری آن کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه