تفاوت بین سنسورهای خازنی و القایی

تفاوت بین سنسورهای خازنی و القایی

تفاوت بین سنسورهای خازنی و القایی


صنایع برق و الکترونیک ، سبب به وجود آمدن تجهیزات بسیار جدیدی شده است که این تجهیزات ، به بهبود زندگی بشر کمک بسیاری می‌کند. یکی از تجهیزات بسیار مهمی که در صنعت برق و الکترونیک وجود دارد ؛ سنسورها هستند. سنسورها ، می‌توانند به صورت اتوماتیک ، در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری داشته باشند و المان‌هایی مثل فشار ، حرارت ، رطوبت ، دما و … را اندازه گیری کنند. سنسورها در انواع مختلفی موجود می‌باشند که هر کدام ، وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام می‌دهند و با یکدیگر شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بین سنسورهای خازنی و القایی بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنسور القایی چیست؟

سنسور القایی یکی از سنسورهای بدون تماس می‌باشد که بر مبنای مدارهای مغناطیسی ، طراحی و ساخته شده است و در صنعت ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسورهای القایی ، تنها در برابر فلزات از خود عکس العمل نشان می‌دهند و می‌توانند به طور مستقیم ، به شیرهای برقی ، سیستم های اندازه گیری و همچنین مدارات کنترل الکتریکی ، فرمان مستقیم ارسال کنند. سنسورهای القایی توانایی تشخیص وجود یا عدم وجود جنس فلزی را دارند. پس نکته‌ای که در تعریف سنسورهای القایی وجود دارد ؛ این است که این سنسورها ، تنها می‌توانند فلزاتی مانند آهن ، آلومینیوم و … را تشخیص دهند ؛ اما قابلیت تشخیص غیر فلزات مانند چوب ، کاغذ ، شیشه و … را ندارند.

بررسی کاربردهای سنسور القایی

سنسورهای القایی دارای کاربردهای مختلفی در صنعت می‌باشند که از کاربردهای متداول آن ، می‌توان به ردیاب‌های فلزی ، چراغ راهنمایی و کنترل ترافیک جاده‌ها ، کارواش‌های اتوماتیک ، تشخیص بسته بودن درب آسانسور و … اشاره کرد. سنسورهای القایی در صنعت ، برای شمارش قطعات در یک سیستم آشکارسازی ، هرگونه تغییر در دندانه چرخ دنده‌های فلزی ، تشخیص قطعات فلزی شکسته ، اندازه گیری و کنترل سرعت حرکت‌های مکانیکی و … استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سنسورهای القایی به طور مستقیم ، با اجسام فلزی در تماس نیستند و به همین علت می‌تواند در مواردی که گرد و غبار زیادی وجود دارد و دسترسی امکان پذیر نیست ؛ بسیار کمک کننده باشد.

سنسور خازنی چیست؟

سنسور خازنی نیز نوع دیگری از سنسورهای غیر تماس است که بر اساس ساختار و مکانیزم عملکرد خازن عمل می‌کند. سنسورهای خازنی قابلیت تشخیص همه اجسام از جمله فلزات و غیرفلزات ، رسانا و نارسانا را دارد. سنسورهای خازنی برای ایجاد تغییراتی در میدان الکتریکی اطراف سنسور ، از خاصیت الکتریکی خازن استفاده می‌کنند. از سنسورهای خازنی ، می‌توان به منظور کنترل وضعیت برنامه ماشین آلات ، برای شمارنده‌ها و آشکار سازی تمامی مواد به عنوان مولد پالس استفاده کرد.

بررسی کاربردهای سنسور خازنی

از کاربردهای سنسور خازنی در صنعت ، می‌توان به کنترل سطح ، کنترل مایعات داخل بطری ، تشخیص پر شدن بطری از مایع و عمل شمارش اجسام اشاره کرد. علاوه بر آن ، از کاربردهای دیگر سنسور خازنی ، می‌توان جدا کردن قطعات فلزی از غیر فلزی ، کنترل حرکت پارچه ، تشخیص پارگی نوار نقاله ، شمارش خط تولید و کنترل سطوح مخازن را نام برد.

بررسی تفاوت بین سنسورهای خازنی و القایی

سنسورهای خازنی ، یکی دیگر از سنسورهای مجاورتی هستند و با توجه به این که ظاهر مشابهی با سنسور های القایی دارند ؛ دارای تفاوت‌های بسیاری نیز می‌باشند. سنسورهای القایی ، دارای یک میدان الکترومغناطیسی هستند و تنها توانایی تشخیص مواد فلزی را دارند. در صورتی که سنسورهای خازنی میدان الکترواستاتیک تولید می‌کنند و علاوه بر مواد فلزی ، توانایی تشخیص مواد غیر فلزی را هم دارا می‌باشند. بنابراین سنسورهای القایی ، تنها برای تشخیص فلزات به کار برده می‌شوند اما سنسورهای خازنی ، جهت تشخیص تمامی مواد از قبیل مایعات ، رسانا ، غیر رسانا ، فلز ، غیر فلز و … به کار برده می‌شوند. علاوه بر این ، اساس کار این دو سنسور نیز با یکدیگر متفاوت است. علی رغم شباهت هایی که این دو سنسور با یکدیگر دارند ؛ تفاوت آن‌ها در تشخیص سنسور القایی است. از سنسور القایی در صنعت استفاده می‌شود. در اتوماسیون صنعتی برای تشخیص اشیای فلزی مثل قوطی رب یا کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسورهای خازنی قابلیت تشخیص هر چیزی که در محدوده تشخیص باشد از جمله پلاستیک یا هر چیز دیگری را دارا می‌باشد.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با سنسورهای خازنی و القایی و تفاوت این دو با یکدیگر صحبت کردیم. همانطور که بیان شد از سنسورها ، در صنایع مختلف بسیار استفاده می‌شود. به طوری که در تمامی لوازم برقی و الکترونیکی می‌توانید کاربرد سنسورها را مشاهده کنید. سنسورها دارای انواع مختلفی می‌باشند که با توجه به کارایی که دارند ؛ می‌توان از آن استفاده کرد. شما می‌توانید جهت مطالعه‌ی مطالب آموزنده بیشتر ، به بخش وبلاگ وبسایت سنسور صنعت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه