بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک

بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک

بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک


همانطور که می‌دانید با پیشرفت تکنولوژی ، امروزه بسیاری از فعالیت‌های انسان ، وابسته به دستگاه‌های الکترونیکی شده است. این دستگاه‌ها سبب شده است تا زندگی انسان‌ها ، راحت تر و آسان تر شود. در سال‌های اخیر ، استفاده از سنسورهای مختلف سبب شده تا اندازه گیری پارامترهای مختلف به صورت کاملا دقیق انجام شود و به اندازه گیری دستی نیازی نباشد. یکی دیگر از پرکاربردترین سنسورهای مجاورتی که برای اندازه گیری فاصله از امواج صوتی استفاده می‌کند ؛ سنسور التراسونیک است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی مزایای سنسور التراسونیک

سنسورهای اولتراسونیک را می‌توان به راحتی روی مخازن خالی یا مخازن که حاوی مایع هستند ؛ نصب کرد. این سنسورها دارای تنظیمات ساده می‌باشند و می‌توانند دستگاه‌هایی را که دارای قابلیت برنامه نویسی روی صفحه هستند را در عرض چند ثانیه کانفیگ کنند. در سنسورهای التراسونیک ، هیچگونه تماس با محصول و قطعات متحرک وجود ندارد و اندازه گیری سطح ، تحت تاثیر تغییر در چگالی مایع و دی الکتریک قرار نمی‌گیرد. این سنسور می‌تواند عملکرد خوبی روی مایعات آبدار و بسیاری از مواد شیمیایی داشته باشد. در سنسورهای التراسونیک تغییرات در فشار فرایند بر اندازه گیری تاثیر نمی‌گذارد.

بررسی معایب سنسور التراسونیک

سنسور التراسونیک به ندرت در جریان فرآیند هیدروکربن برای اندازه گیری سد استفاده می‌شود و ممکن است در اپلیکیشن‌های اتمسفری مورد استفاده قرار بگیرد. حداکثر فاصله اندازه گیری در این سنسور ، باید با فناوری متناسب باشد. سنسورهای التراسونیک دارای محدودیت فیزیکی می‌باشند و یک فاصله مسدود شده دارند که نمی‌تواند اندازه گیری قابل اعتمادی داشته باشد. محدودیت فشار مخزن این سنسور ، باید تقریبا ۰.۵ یا کمتر از این مقدار باشد. اگر روی سطح ماده اندازه گیری شده کف یا تلاطم سنگین وجود داشته باشد ؛ می‌تواند اندازه گیری را غیر قابل اطمینان کند.

بررسی نکات مهم در هنگام خرید سنسور التراسونیک

جهت خرید سنسور التراسونیک ، باید ابتدا حالت ، اندازه ، شکل ظاهری محدوده اندازه گیری و نوع خروجی در نظر گرفته شود. سنسورهای التراسونیک در اشکال و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و شکل آن‌ها می‌تواند با توجه به طراحی‌ای که دارند ؛ استوانه‌ای ، تخت یا مکعبی باشد. باید دقت کنید که انتخاب شکل و سایز مناسب ، بستگی به سیستمی دارد که سنسور روی آن نصب می‌شود. محدوده اندازه گیری سنسور اولتراسونیک ، بین ۱۰ تا ۱۰ هزار میلی متر می‌باشد. بنابراین هرچه مبدل کوچکتر باشد ؛ دامنه اندازه گیری آن نیز محدود تر می شود. به منظور اندازه گیری سنسور التراسونیک ، دو خروجی آنالوگ و نقطه سوئیچ قرار گرفته است که در خروجی آنالوگ ، میزان ولتاژ و جریان خروجی فاصله را مشخص می‌کند و خروجی نقطه سوئیچ ، به سه نوع NPN ، PNP و تماس رله تقسیم می‌شود.

بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک

اساس کار سنسور التراسونیک ، بر مبنای کیفیت و فاصله زمانی دریافت امواج منتشر شده از منبع می‌باشد. این سنسور ، دارای کاربردهای فراوانی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

سنسور التراسونیک می‌تواند موقعیت جسم در محل را به صورت از پیش تعیین شده تشخیص دهد. از دیگر کاربردهای آن ، می‌توان به اندازه گیری حجم ، کنترل کیفیت در خط تولید ، کنترل کشش نخ و کنترل ارتفاع در انبار کردن اجسام اشاره کرد. سنسور التراسونیک می‌تواند قطر یک جسم لوله شده را تشخیص دهد. یکی دیگر از کاربردهای سنسور التراسونیک ، ثبت دقیق‌ترین زمان ممکن در ورزش دو میدانی است. از سنسور التراسونیک در باک هواپیما برای فهمیدن مقدار سوخت و کنترل دور ماشین‌های صنعتی استفاده می‌شود. سنسور التراسونیک در علم هواشناسی نیز کاربرد دارد. در علم پزشکی نیز می‌توان با سنسور التراسونیک فشارخون را تعیین کرد.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه