بررسی نحوه عملکرد سنسور التراسونیک

بررسی نحوه عملکرد سنسور التراسونیک

بررسی نحوه عملکرد سنسور التراسونیک


یکی دیگر از انواع سنسورهای بدون تماس ، سنسورهای التراسونیک می‌باشند. این سنسورها ، نسبت به امواج صوتی ، از خود حساسیت نشان می‌دهند و از یک منبع ارسال کننده صوت و یک گیرنده ، تشکیل شدند. سنسور التراسونیک ، دارای انواع مختلفی می باشند و معنای کلمه آن ، مافوق صوت است. این سنسورها ، تقریبا ده ها سال پیش ، اختراع شدند و از مهمترین ویژگی‌های آن‌ها ، می‌توان به انعطاف پذیری و هزینه کم اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه عملکرد سنسور التراسونیک ، بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنسور التراسونیک چیست؟

برای آن که بتوان سنسورهای التراسونیک را اندازه گیری کرد ؛ از ارسال امواج مافوق صوت استفاده می‌شود. لازم است بدانید کارکرد این سنسورها ، در بازه فرکانس ۲۰ کیلو تا چند گیگاهرتز است. این فرکانس‌ها ، در محدوده شنوایی انسان قرار ندارند. از سنسورهای التراسونیک ، می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد. لازم است بدانید وجود گرد و غبار روی سنسور ، مانع عملکرد صحیح آن نمی‌شود و روی کارایی آن ، اثر منفی نمی‌گذارد.

بررسی کاربردهای سنسور التراسونیک

امروزه در صنایع مختلف ، جهت انجام فعالیت‌های مختلف ، از سنسورهای التراسونیک استفاده می‌شود. سنسورهای التراسونیک ، برای تشخیص اجسام ، نسبت به شکل و رنگ آن‌ها حساس نیستند. دلیل این امر این است که با امواج مافوق صوت کار می‌کنند. این سنسورها ، یکی از پرکاربردترین سنسورها در صنعت می‌باشد و از کاربردهای آن ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

از سنسورهای التراسونیک ، در زمینه هواشناسی ، تشخیص عمق و میزان فاصله اجسام از یکدیگر استفاده می‌شود. این سنسورها می‌توانند مواد مذاب را به شکل همگن و یکدست در بیاورند. علاوه بر آن ، در دستگاه‌های تعیین فشار خون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از سنسورهای التراسونیک ، می‌توان تعداد دور موتورهای صنعتی را کنترل کرد. از این سنسورها ، در تشخیص میزان سوخت باقی مانده در باک هواپیما نیز استفاده می‌شود. علاوه بر آن از کاربردهای دیگر این سنسور ، می‌توان به استفاده از آن ، در سیستم‌های هشدار دهنده مثل دزدگیر اتومبیل و در مسابقات ورزشی مانند دومیدانی ، برای ثبت دقیق زمان اشاره کرد. بیشترین کاربرد این سنسورها ، در اندازه گیری فاصله در پروژه‌های کوچک و عمومی می‌باشد. مثلا از سنسورهای التراسونیک ، می‌توان در ربات های ضد برخورد با مانع ، تشخیص افراد ، تشخیص حضور ، شمارش بطری‌ها و سایر موارد دیگر استفاده کرد. یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای دیگر سنسورهای التراسونیک ، اندازه گیری سطح مایعات می‌باشد و برای سنسور تفاوتی ندارد که رنگ مایع چه باشد و در هر صورت ، آن را تشخیص می‌دهد.

بررسی نحوه عملکرد سنسور التراسونیک

سنسورهای التراسونیک ، یکی دیگر از سنسورهای مجاورتی است که می‌تواند به وسیله امواج صوتی فرکانس بالا ، یک پالس کوتاه را ارسال کند. این پالس ، با جسم مورد نظر برخورد می‌کند و به سمت سنسور باز می‌گردد و سنسور می تواند با استفاده از زمان رفت و برگشت موج ، فاصله جسم مورد نظر را به طور دقیق محاسبه کند. لازم به ذکر است که سنسورهای التراسونیک نسبت به نور و رنگ حساس نیستند و وجود این پارامترها ، نمی‌تواند در کارکرد سنسور خللی ایجاد کند. برای آن که بتوانید نحوه عملکرد سنسور التراسونیک را بهتر درک کنید ؛ نیاز است با امواج التراسونیک ، کمی آشنا شوید. امواج التراسونیک ، یکی از انواع امواج مکانیکی هستند که فرکانس آن‌ها ، بیش از ۲۰ کیلو وات می‌باشد. این فرکانس در بالاتر از محدوده شنوایی انسان وجود دارد. نحوه کار سنسورهای التراسونیک به ردیاب های صوتی بدل می شود و به این صورت است که بازتاب امواج صوتی یا رادیویی را با توجه به ویژگی‌هایی که دارد ؛ می تواند هدف را تشخیص دهد. سنسورهای اولتراسونیک ، از دو قسمت اصلی فرستنده و گیرنده تشکیل شده‌اند که بخش فرستنده ، می تواند امواج رادیویی را به سمت جسم هدف ارسال کند و پس از برخورد امواج با جسم ، به سمت سنسور بازتاب داده شود و سپس توسط گیرنده ، دریافت و آنالیز شود. بنابراین نوع گیرنده و فرستنده که در سنسورهای التراسونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند ؛ بسیار حائز اهمیت است. زمانی که امواج ، بازتاب داده می‌شوند و رفت و برگشت می‌یابند ؛ سبب تشخیص پارامترهایی چون سرعت اجسام ، نوع اجسام و فاصله تا جسم می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد سنسورهای التراسونیک پرداختیم. همانطور که گفته شد ، سنسورهای التراسونیک در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند‌ اشکال سنسورهای التراسونیک ، می‌تواند استوانه‌ای ، تخت و مکعبی شکل باشد. شما می توانید با توجه به سیستمی که در آن سنسور را قرار می‌دهید ؛ شکل و سایز آن را متناسب با آن سیستم انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت بیشتر اطلاعات در رابطه با سایر مقالات مربوط به سنسورها ، به بخش وبلاگ سنسور صنعت نوین مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه