معرفی انواع انکودر

معرفی انواع انکودر

معرفی انواع انکودر


سنسورها دستگاه‌هایی هستند که استفاده از آن‌ها ، در دنیای کنونی بسیار افزایش یافته است. انکودرها نوعی سنسور رمزگذار هستند که کاربردهای بسیاری دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع انکودر بپردازیم. با سنسور صنعت همراه باشید.

انکودر چیست؟

در مقاله قبلی با تعاریف و مزایا و معایب انکودر آشنا شدید و دریافتید که اساس کار این سنسور با استفاده از پالس ها یا سیگنال های ارسال شده است ؛ که سبب تعیین تغییر در مکان ، سرعت ، شتاب یا زاویه چرخشی می‌شود. وظیفه‌ی اصلی این سنسور ، بازخورد گرفتن از حرکت دستگاه‌ها و تبدیل آن بازخورد ، به یک داده‌ی قابل استفاده است.

نحوه عملکرد انکودر

سنسور انکودر ، حرکت مکانیکی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. سیستم‌های کنترلی ، با استفاده از این سیگنال ، می توانند سرعت ، جهت ، موقعیت ، تعداد پالس و موارد دیگر را تعیین کنند.

انواع انکودر

انکودرها از نظر ساختمان ، به انکودر خطی و انکودر چرخشی و از نظر سیگنال خروجی ، به انکودر افزایشی و انکودر مطلق تقسیم می‌شوند. در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

انکودر خطی : از این انکودر ، برای اندازه‌گیری موقعیت استفاده می شود. وقتی حرکتی که در انگور حس شده از نوع خطی باشد ؛ آن انکودر در نوع انکودر خطی گروه بندی می‌شود. این انکودرها در کولیس و دستگاه‌های CNC کاربرد دارند. نام دیگر این انکودر ، خط کش پالسی یا خط کش دیجیتالی می‌باشد. از یک خط مستقیم ، در این انکودرها استفاده می‌شود. با استفاده از فاصله‌ی بین سوراخ‌ها ، دقت این انکودرها اندازه‌گیری می‌شود.

انکودر چرخشی : این انکودر موقعیت و زاویه شفت را دریافت کرده و یک خروجی به شکل پالس ، که متناسب با آن است ارسال می‌کند. این سنسورها با استفاده از یک یا دو جفت LED فرستنده و گیرنده به یک صفحه‌ی دایره ای به کار خود ادامه می‌دهند. صفحه‌ی دایره‌ای ، در زمان چرخش شفت می‌چرخد. با ثابت بودن سنسورهای فرستنده و گیرنده ، سیگنال‌های ارسالی قطع و وصل می‌شوند. اساس کار این انکودر به این شکل صورت می‌گیرد.

انکودر افزایشی : این انکودرها فقط تغییرات موقعیتی را نشان می‌دهند و می‌توانند دارای یک تا شش سیگنال خروجی باشند که آن را با حروف A ، B و Z نام گذاری میکنند. اساس کار به این صورت است که چرخش انکودر موجب تولید پالس A و چرخش محور موتور موجب تولید پالس B می‌شود. از پالس Z هم به عنوان یک نقطه‌ی مرجع استفاده می‌شود. از این انکودرها در موس‌های توپی استفاده می‌شود.

انکودر مطلق : در این انکودر ، خود موقعیت نیز ، علاوه بر تغییر موقعیت تشخیص داده می‌شود. این انکودر ، از یک صفحه‌ی دایره‌ای متشکل از چندین شبکه تشکیل شده است. هر یک از این شبکه‌ها الگوی رنگی خاص خود را دارند که با استفاده از همین الگوهای رنگی انکودر مطلق می تواند موقعیت را تشخیص دهد.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه