سنسور شفت انکودر و کاربرد آن

سنسور شفت انکودر و کاربرد آن

سنسور شفت انکودر و کاربرد آن


انکودر به مقدار بهره گیری از سیگنال گفته می‌شود که تبدیل حرکت مکانیکی خطی یا دورانی به سیگنال‌های الکتریکی را به عهده دارد. به بیان ساده تر ، انکودرها حرکت دورانی را ، به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کنند. در این مقاله قصد داریم سنسور شفت انکودر و کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

شفت انکودر

انکودر در واقع حرکت دورانی را به پالس‌های الکتریکی تبدیل می کند. پالس‌های ارسال شده از شفت انکودر ، توسط مدارات الکترونیکی تجزیه و تحلیل می‌شوند. این سنسور دارای دو نوع افزایشی و مطلق است و برای اندازه‌گیری زاویه و سرعت چرخش در سیستم‌های صنعتی ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد انکودر

به واسطه پیشرفت کامپیوتر ، دیجیتالی شدن انکودر و استفاده از آن بسیار گسترش یافته است. از این سنسور در ماشین‌های NC و ربات‌ها برای تشخیص و شناسایی صحیح موقعیت و سرعت عملکرد استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به کنترل موقعیت ماشین حمل برای بارگیری ، کنترل حرکت ربات در جابجایی وسایل و کنترل مکان دقیق دستگاه تراش در ماشین‌های صنعتی اشاره کرد.

رزولوشن انکودر چیست؟

برای چرخاندن شفت انکودر در زمان شروع به کار ، نیاز به یک گشتاور است. گشتاوری که حین چرخش وجود دارد ؛ معمولاً کمتر از گشتاوری است که هنگام راه اندازی وجود دارد. رزولوشن انکودر ، در واقع معیار سنجش کیفیت در انکودر می‌باشد.

مزایا و معایب انکودر

مزایا : انکودر یک سنسور به روز و الکترونیکی است و دارای ابعاد مناسبی می باشد. این سنسور از وضوح بالایی برخوردار است و بسیار دقیق و قابل اعتماد می‌باشد.

معایب : در انکودرهای مغناطیسی تداخل مغناطیسی یا رادیوی وجود دارد. در انکودرهای نوری تداخل منبع نور مستقیم وجود دارد. این دستگاه از آلودگی‌های روغنی و گرد و غبار تاثیر می‌گیرد.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم ؛ با استفاده از انکودر ، کارهای ما بسیار دقیق و با کیفیت بهتری پیش می‌رود. انکودر یکی از وسایل مورد استفاده در اتوماسیون‌های نوار نقاله می‌باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر ، درباره سایر مقالات به بخش مقالات وب سایت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه