بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس

بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس

بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس

چشم الکترونیک یا سنسور نوری، سنسوری غیر تماسی است که کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد. این سنسور دستگاهی ظریف با دقت بالا است که بر اساس تغییر تابش پرتوهای نور کار می‌کند؛ به این صورت که در حالت عادی چشم الکترونیک مقدار مشخصی از نور را جذب می‌کند، که این مقدار با استفاده از پتانسیومتر قابل تنظیم است. با قرار گرفتن جسم در مقابل سنسور، میزان نور تابیده شده به سمت سلول‌های آن کاهش یافته و سنسور فعال می‌شود. شرکت آتونیکس با قریب به نیم قرن سابقه، یکی از معتبرتین شرکت‌های تولید کننده‌ی چشم‌های الکترونیک می‌باشد. این مقاله به بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس و انواع آن اختصاص دارد.

 

انواع چشم الکترونیک آتونیکس

سنسورهای نوری بر اساس نحوه‌ی عملکرد در سه گروه یک طرفه، دو طرفه و آیینه‌ای قرار می‌گیرند. در ادامه‌ی مطلب انواع چشم الکترونیک آتونیکس را بررسی می‌کنیم:

 

چشم الکترونیک یک طرفه

در این گونه از سنسورها فرستنده و گیرنده‌ی نور در یک محفظه در کنار هم قرار می‌گیرند. نحوه‌ی کارکرد این دسته از سنسورهای نوری آتونیکس به این صورت است که در صورت قرار گرفتن جسم در مقابل سنسور، مقداری از پرتوی نور فرستاده شده توسط جسم منعکس می‌شود و به گیرنده برمیگردد. به این ترتیب سنسور حضور جسم را تشخیص داده و فعال می‌شود. این سنسور قابلیت تشخیص طیف وسیعی از اجسام را دارا می‌باشد، اما توانایی تشخیص اجسامی با رنگ تیره و مات را ندارد، چرا که این اجسام انعکاس نور پایینی دارند.

 

چشم الکترونیک دو طرفه

در چشم الکترونیک دو طرفه آتونیکس، فرستنده و گیرنده رو به روی هم قرار می‌گیرند. طرز کار این سنسور به این صورت است که در حالت عادی، میزان مشخصی از پرتوی نور از فرستنده خارج و به گیرنده منتقل می‌شود. در صورت قرار گرفتن جسم در میان فرستنده و گیرنده‌ی سنسور، پرتوی نور ارسال شده از فرستنده به گیرنده نرسیده و سنسور فعال می‌شود. سنسور نوری دو طرفه آتونیکس قابلیت شناسایی تقریبا همه‌ی اجسام را دارا می‌باشد. این سنسور در مواردی مانند خط تولید صنایع و شمارش کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چشم الکترونیک آیینه‌ای

سنسور نوری آیینه‌ای یا رفلکتوری از یک فرستنده و گیرنده در یک محفظه و یک رفلکتور در مقابل آن‌ها ساخته می‌شود. در این سنسور، پرتوی نور ارسال شده از فرستنده پس از برخورد به رفلکتور منعکس شده و به گیرنده برمیگردد. در صورت قرار گرفتن جسم در میان محفظه‌ی فرستنده و گیرنده و رفلکتور، پرتوی نور ارسال شده از فرستنده به رفلکتور برخورد نکرده و انعکاس آن به گیرنده برنمیگردد. در این حالت سنسور فعال شده و حضور جسم را تشخیص می‌دهد.

 

بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس

چشم الکترونیک آتونیکس یکی از محصولات این شرکت کره‌ای است که دارای کیفیت، دقت و قابلیت اطمینان بالایی می‌باشد. از کاربردهای این سنسور می‌توان به صنایع کنترلی، خط تولید صنایع مختلف، پزشکی، دوربین‌های عکاسی دیجیتال، دوربین‌های فیلم برداری، انواع اسباب بازی‌ها، دستگاه‌های موسیقی الکترونیکی، انواع دزدگیرها و آژیرها، سنسورهای باز و بسته کردن درهای اتوماتیک و پنکه‌های الکتریکی اشاره کرد. انواع مختلفی از چشم‌های الکترونیک شرکت آتونیکس در فروشگاه سنسور صنعت نوین موجود هستند.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی و معرفی کاربردهای چشم الکترونیک آتونیکس و انواع آن پرداختیم. شما می‌توانید برای خرید انواع چشم الکترونیک آتونیکس به صفحه‌ی فروشگاه سنسور صنعت نوین مراجعه نمایید.

 

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه