معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس

معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس

معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس

سنسور خازنی یکی از سنسورهای غیر تماسی است که اساس عملکرد آن بر مبنای تغییر ظرفیت خازن است. خازن از دو صفحه‌ی رسانای رو به روی هم با یک محیط دی الکتریک در میان آن‌ها تشکیل می‌شود. ظرفیت خازن یا مقدار باری که خازن می‌تواند در صفحات خود ذخیره کند، به مساحت موثر صفحات، فاصله‌ی صفحات و ثابت دی الکتریک بستگی دارد. در سنسورهای خازنی هوا با ثابت دی الکتریک 1 به عنوان مبنا در نظر گرفته می‌شود، بنابراین قرار گرفتن هر ماده ای با ثابت دی الکتریک بالاتر در میان صفحات، منجرر به تغییر ظرفیت خازن و فعال شدن سنسور می‌شود. یکی از بهترین شرکت‌های تولید کننده‌ی انواع سنسورهای خازنی، شرکت آتونیکس می‌باشد. در این مقاله به معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس می‌پردازیم.

 

معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس

شرکت آتونیکس فعالیت خود را به عنوان شرکت تولید کننده‌ی انواع تجهیزات الکترونیکی در سال 1977 در کره‌ی جنوبی آغاز کرد. یکی از محصولات این برند، سنسور خازنی است که انواع آن در فروشگاه سنسور صنعت نوین نیز موجود می‌باشد. سنسورهای خازنی آتونیکس دارای قابلیت تشخیص آهن و انواع فلزات، پلاستیک، آب، سنگ و چوب را دارا می‌باشند. این سنسورها از عمر طولانی و قابلیت اطمینان بالایی برخوردارند و جایگزین مناسبی برای میکرو سوئیچ‌ها و لیمیت سوئیچ‌ها به شمار می‌روند. ادامه‌ی این مطلب به معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس اختصاص دارد.

 

سنسور خازنی CR18-8DP 

سنسور خازنی آتونیکس مدل  CR18-8DPیکی از سنسورهای خازنی شرکت آتونیکس با سری به قطر 8 میلی متر می‌باشد. این سنسور از سنسورهای شیلددار بوده و از ولتاژ تغذیه 12-24 VDC سه سیمه استفاده می‌کند. خروجی این سنسور خازنی از نوع PNP است و فرکانس آن 50 Hz می‌باشد. فاصله‌ی تشخیص این سنسور 4 تا 8 میلی متر است. این مدل از سنسورهای آتونیکس دارای قابلیت تنظیم فاصله‌ی تشخیص هستند.

 

سنسور خازنی  CR18-8DN

این سنسور از سنسورهای خازنی سیلندری شرکت آتونیکس با قطر سری 18 میلی متر است. سنسور خازنی آتونیکس مدل   CR18-8DN دارای خروجی نوع NPN می‌باشد. ولتاژ تغذیه‌ی این سنسور 12-24 VDC سه سیمه است. این گونه از سنسورهای خازنی آتونیکس دارای فرکانس 50 Hz بوده و فاصله‌ی تشخیص آن‌ها بین 4 تا 8 میلی متر متغیر است.

 

سنسور خازنی CR18-8AO 

سنسور خازنی آتونیکس مدل CR18-8AO سنسوری سیلندری با قطر 18 میلی متر می‌باشد. این سنسور از ولتاژ تغذیه 24 تا 100 ولت AC دو سیمه بهره می‌برد و خروجی آن از نوع NO است. فاصله‌ی تشخیص در این سنسور خازنی 8 میلی متر می‌باشد. این سنسور دارای درجه‌ی حفاظت IP67 بوده و از سرعت سوئیچینگ بالایی برخوردار است.

 

سنسور خازنی CR30-15DN

این سنسور از سنسورهای خازنی آتونیکس با قطر 30 میلی متر و فاصله‌ی تشخیص 15 میلی متر می‌باشد. ولتاژ تغذیه در این سنسور خازنی 10 تا 30 ولت DC و کابل آن از نوع سه سیمه است. خروجی سنسور  CR30-15DNاز نوع NO و NPN است. این مدل از سنسورهای خازنی آتونیکس دارای قابلیت تشخیص تا فاصله‌ی 15 میلی متر می‌باشد.

 

سنسور خازنی CR30-15AC

سنسور خازنی آتونیکس مدل CR30-15A سنسوری سیلندری با قطر 30 میلی متر است. ولتاژ تغذیه‌ی این سنسور 100 تا 240 VAC با کابل دو سیمه بوده و خروجی آن از نوع NC می‌باشد. فاصله‌ی تشخیص در این مدل از سنسورهای خازنی آتونیکس 15 میلی متر است. این سنسور نیز از درجه حفاظت بالا (IP67) و سرعت سوئیچینگ بالایی برخوردار است.

 

سخن آخر

در این مقاله به اختصار به معرفی انواع سنسورهای خازنی آتونیکس پرداختیم. انواع دیگری از سنسورهای خازنی برند آتونیکس در صفحه‌ی فروشگاه سنسور صنعت نوین قابل مشاهده و خرید می‌باشند.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه