پنل متر چیست؟

پنل متر چیست؟

پنل متر چیست؟

برای پاسخ به این سوال که پنل متر چیست، باید گفت پنل متر وسیله‌ای الکترونیکی است که مقدار سیگنال ارسال شده از دستگاه را به صورت دیجیتال یا آنالوگ نمایش می‌دهد. این ابزار می‌تواند مقدار متغیرهایی مانند جریان، ولتاژ، فرکانس و سرعت را نشان دهد. پنل مترهای مدرن دارای قابلیت‌های پیشرفته‌تر دیگری مانند آلارم و انتقال اطلاعات می‌باشند. اساس کار پنل متر به این صورت است که در آن نمونه‌ای از ولتاژ یا جریان از سیگنال‌های ارسال شده گرفته می‌شود و سپس مقدار آن در صفحه‌ی پنل متر نمایش داده می‌شود. یکی از کاربردهای رایج پنل متر، نظارت بر کار موتور است. موتوری که در صنایع پمپ‌ها یا فن‌ها را راه اندازی می‌کند، دارای پارامترهایی مانند مقاومت می‌باشد که این مقاومت می‌تواند به دلیل انسداد فیلتر افزایش یابد و منجر به خسارت شود. بنابراین، وجود پنل متر در صنایعی که شامل نظارت یا کنترل تجهیزات هستند، ضروری است. در ادامه‌ی مطلب به بررسی انواع پنل متر می‌پردازیم.

 

پنل متر دیجیتال

پنل مترهای دیجیتال سیگنال‌های ورودی را می‌خوانند و آن را در یک صفحه‌ی دیجیتال نمایش می‌دهند. سیگنال از یک سنسور ارسال می‌شود و ورودی آن به پنل متر به شکل دیجیتال تبدیل می‌شود. سپس این سیگنال به عنوان متغیری مانند دما، فشار، ولتاژ، جریان، مقاومت و مواردی از این دست، نمایش داده می‌شود. با دانستن این که عدد روی پنل متر چیست، می‌توان به مقدار متغیر‌ها پی برد. صفحه‌ی نمایش پنل متر می‌تواند به صورت عددی یا عدد و حروف باشد. صفحه‌ی نمایش عددی فقط اعداد را نمایش می‌دهد و اکثر محصولات دارای این نوع صفحه‌ی نمایش می‌باشند، زیرا مقادیر نشان داده شده بیشتر اعداد هستند. صفحه‌ی نمایشی که هم اعداد و هم حروف را نشان می‌دهد، برای سیگنال‌های پیچیده‌تر مناسب است. در صفحه‌ی نمایش پنل متر از LED یا  LCDاستفاده می‌شود. صفحه‌ی نمایش LED از دیودهایی تشکیل می‌شود که با دنبال کردن الگوریتمی خاص روشن می‌شوند. مزیت صفحه‌ی نمایش از نوع LED، قابل روئت بودن آن در تاریکی است. LCDها ارقام سیاه را بر روی یک صفحه‌ی خاکستری یا سبز نشان می‌دهند. LCDها نسبت به LEDها انرژی کمتری مصرف می‌کنند، اما برای دیده شدن در تاریکی به نور پس زمینه نیاز دارند.

 

پنل متر آنالوگ

پنل مترهای آنالوگ سیگنال‌های ارسال شده‌ی آنالوگ را اندازه گیری می‌کنند و آن‌ها را بدون هیچ‌ گونه تبدیلی نشان می‌دهند. مقادیر اندازه ‌گیری شده در این نوع پنل متر روی یک صفحه‌ی مدرج توسط عقربه‌ی نشانگر نشان داده می‌شوند. معمولا پنل مترهای آنالوگ تنها یک سیگنال را می‌توانند دریافت کنند، اما بر اساس مدل پنل متر برخی از آن‌ها می‌توانند سیگنال‌های متعددی را دریافت کنند که به عنوان پنل مترهای آنالوگ چند کاناله شناخته می‌شوند. این نوع از پنل مترهای آنالوگ می‌توانند چند متغیر با واحدهای متفاوت را اندازه گیری کنند و به طور معمول برای اندازه‌گیری برق سه فاز به کار می‌روند. دستگاه‌هایی نیز وجود دارند که قابلیت اندازه گیری سیگنال‌های فرکانس رادیویی را دارا می‌باشند. با تولید پنل مترهای دیجیتال، استفاده از پنل مترهای آنالوگ به طور قابل توجهی کاهش یافت، اما با این حال هنوز هم در برخی موارد از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم به این سوال که پنل متر چیست، پاسخ دهیم. همانطور که گفته شد پنل مترها می‌توانند سیگنال ارسال شده از سنسورها را به صورت دیجیتال یا آنالوگ نشان دهند. شما می‌توانید برای خرید انواع سنسور به صفحه‌ی محصولات آتونیکس و محصولات بیداک مراجعه نمایید.

کیمیا قورچیان
ارسال دیدگاه