سنسور فشار چیست؟

سنسور فشار چیست؟

سنسور فشار چیست؟


سنسور فشار ، در واقع فشار را اندازه گیری می‌کند که پارامتر مکانیکی فشار را ، به یک سیگنال خروجی تبدیل می‌کند. سنسور فشار همان ترانسمیتر فشار می‌باشد. و همچنین لازم است بدانید که ترانسمیتر فشار انواع مختلفی نیز دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد سنسور فشار و یا همان ترانسمیتر فشار صحبت کنیم و مطالبی را در مورد آن به شما بیان کنیم. به شما پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله‌ی آموزنده ، با سنسور صنعت همراه باشید.

سنسور فشار چیست؟

واژه‌ی ترانسمیتر ، به معنی فرستنده می‌باشد. ترانسمیتر فشار می‌تواند از برخی از فاجعه‌ها جلوگیری کند. و همچنین ترانسمیتر فشار یک ابزار مهم و حیاتی در فرایندهای مختلف به حساب می‌آید. ترانسمیتر فشار یک سنسور و تشخیص دهنده است ، یا اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم ، باید بگوییم که ترانسمیتر فشار و یا همان سنسور فشار ، نوعی دستگاه می‌باشد که فشار در یک مایع ، سیال خاص یا گاز را اندازه‌گیری می‌کند. ترانسمیتر فشار انواع مختلفی نیز دارد. در ادامه‌ی این مقاله ، قصد داریم با انواع ترانسمیتر فشار آشنا شویم.

انواع ترانسمیتر فشار و یا سنسور فشار

  • ترانسمیتر فشار دارای نمایشگر
  • ترانسمیتر فشار مخصوص محیط‌های انفجاری
  • ترانسمیتر فشار ( سنسور فشار ) تفاضلی
  • ترانسمیتر فشار ( سنسور فشار ) هوشمند
  • ترانسمیتر فشار ( سنسور فشار ) پایین
  • ترانسمیتر فشار ( سنسور فشار ) صنعتی
  • ترانسمیتر فشار (سنسور فشار ) قلمی
  • ترانسمیتر فشار ( سنسور فشار ) دیافراگمی

ترانسمیتر فشار قلمی چیست؟

در واقع ترانسمیترهای فشار قلمی ، مشابه باتری قلمی می‌باشند و همچنین مشابه شمع خودرو. ترانسمیترهای فشار قلمی ، دارای ابعاد کوچک می‌باشند و ظاهر قلمی شکل دارند. این نوع ترانسمیترها ، بسیار پرکاربرد می‌باشند. همچنین ترانسمیتر فشار قلمی ، یک صفحه‌ی فلزی صاف در نوک خود دارد و همچنین به عنوان سنسور فشار عمل می‌کند.

ترانسمیتر فشار دیافراگمی چیست؟

در ترانسمیتر فشار دیافراگمی ، یک صفحه‌ی دیافراگمی را می‌بینیم. یعنی ترانسمیترهای فشار دیافراگمی ، یک صفحه‌ی دیافراگمی دارند که با تغییرات فشار ، این صفحه تغییر شکل می‌دهند و به صورت ترانسمیتر قلمی ، و یا به شکل متفاوتی روی مخازن بسته می‌شوند.

ترانسمیتر فشار دیافراگمی از چه چیزی ساخته می‌شود؟

ترانسمیتر فشار دیافراگمی ، از فولاد ضد زنگ و یا کامپوزیت‌های پلیمری ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که ترانسمیتر فشار دیافراگمی با توجه به جنس مواد سازنده خود ، دارای توانایی متفاوتی در اندازه گیری فشار است.

در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم در مورد مزایای سنسور فشار و یا همان ترانسمیتر فشار صحبت کنیم.

مزایای ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار و یا همان سنسور فشار ، دارای مزایایی می‌باشد. لازم به ذکر است که مزایای ترانسمیتر فشار بیشتر از معایب آن می‌باشد.

این مزایا عبارتند از:

سنسور فشار ، امکان اندازه گیری سطح سیال و دیگر کمیت فیزیکی را علاوه بر اختلاف فشار دارد. یعنی هم اختلاف فشار را اندازه گیری می‌کند و هم سطح سیال و دیگر کمیت‌های فیزیکی را.

لازم به ذکر است که ترانسمیترهای فشار ، دارای دوام بالا و قابلیت به کارگیری در شرایط محیطی دشوار را نیز دارا می‌باشند. یعنی چه؟ یعنی شما می‌توانید سنسور فشار را در زیر آب هم به کار ببرید.

سنسورهای فشار امکان ارسال سیگنال به فواصل دور با کمترین افت سیگنال ممکن را نیز دارد.

لازم است بدانید که سنسورهای فشار ، برای استفاده در شرایط مختلف دارای مدل‌های مختلفی نیز می‌باشد.

همچنین ترانسمیتر فشار و یا همان سنسور فشار ، امکان اتصال به سیستم‌های دیگر مثل مدار الکتریکی را نیز برای اندازه گیری دقیق فشار را دارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سنسور فشار و یا همان ترانسمیتر فشار آشنا شدید و مطالبی را در مورد آن دریافتید. همچنین شما در این مقاله با تمامی انواع سنسور فشار شدید و در مورد دو مورد از آن‌ها مطالعه کردید. جهت مطالعه‌ی مطالب بیشتر به بخش مقالات وب سایت سنسور صنعت مراجعه کرده و از مطالب آموزنده‌ی ما بهره مند شوید و لذت ببرید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه