سنسور فشار چه کاربردهایی دارد؟

سنسور فشار چه کاربردهایی دارد؟

سنسور فشار چه کاربردهایی دارد؟


سنسور فشار ، که نام دیگر آن ترانسمیتر فشار می‌باشد ؛ برای اندازه گیری فشار گازها و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. واحد اندازه گیری آن ، پاسکال می‌باشد. لازم است بدانید یک پاسکال ، معادل یک نیوتن نیرو در یک متر مربع است. در واقع فشار ، به نیرویی گفته می‌شود که بر یک سطح وارد می‌شود. از سنسورهای فشار ، برای کنترل و مانیتورینگ انواع مایعات و گازها استفاده می‌شود. سنسورهای فشار را می‌توان به صورت غیر مستقیم برای اندازه گیری انواع متغیرها مورد استفاده قرار داد. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربردهای سنسور فشار بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی ساختار سنسورهای فشار

با توجه به عملکردی که سنسورهای فشار دارند ؛ می‌توان ساختار آن را بر اساس اصول این عملکردها دسته بندی کرد. سنسورها انواع مختلفی دارند که عبارتند از : سنسور مطلق ، گیج و اختلافی. سنسور فشار مطلق ، می‌تواند فشار را نسبت به خلا اندازه‌گیری کند و ممکن است طوری طراحی شود که با توجه به موقعیتی که سنسور در آن نصب می‌شود ؛ از طرف بالا و پایین ، به فشار اعمال شده ، واکنش نشان دهد. لازم به ذکر است که ورودی سمت بالا ، ممکن است در معرض خطراتی مثل صدمات فیزیکی و یا آلودگی‌هایی که توسط گرد و غبار و رطوبت جذب می‌شوند ؛ قرار گیرد. به همین منظور ، نیاز است که از سنسور با ورودی سمت پایین استفاده کرد. سنسور کیج طوری طراحی شده است که همزمان فشار اتمسفری را از یک سمت و فشار سمت دیگر را نیز اندازه‌گیری می‌کند. این سنسور ، به این صورت عمل می‌کند که یک سنسور اختلافی ، دارای دو پورت داشته باشد و از طریق آن ، هرکدام از فشارهای مورد اندازه گیری با المان‌های اندازه گیری در تماس باشند. سنسورهای گیج ، فشار را نسبت به محیط و فشار آن ، اندازه گیری می‌کند..

بررسی نکات قابل توجه در انتخاب سنسور فشار

برای آن که بتوانیم سنسور فشار را به بهترین شکل انتخاب کنیم ؛ باید یکی از اساسی ترین موارد آن ، یعنی دامنه و محدوده فشاری را مورد بررسی قرار دهیم. از طرفی نوع فشاری که باید هنگام انتخاب سنسور به آن دقت کرد نیز ، حائز اهمیت است. لازم است بدانید فشار گیج ، بیشتر در فشار اتمسفری که به عنوان نقطه مرجع نقطه صفر شناخته می‌شود ؛ مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع خروجی سنسور فشار و رنج آن نیز ، یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه شود. دقت سنسور می‌تواند قیمت آن را تعیین کند. هر چه دقت سنسوری بالاتر باشد ؛ هزینه‌ی آن نیز بیشتر می‌شود. رزولوشن سنسور ، نکته دیگری است که کاربران حین انتخاب سنسور ، باید به آن توجه کنند. طول عمر و تکرار پذیری و مدت زمانی که می‌توان از سنسور استفاده کرد ؛ مورد دیگری است که حائز اهمیت است. یکی دیگر از موارد قابل توجه ، درجه حفاظت سنسور و سطح ایمنی آن می‌باشد. نوع کانکشن و اتصالات سنسور از لحاظ الکتریکی و مکانیکی حائز اهمیت است. از موارد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد ؛ محیط کاربری می‌باشد که سنسور در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنسور فشار چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد سنسور فشار ، از نام آن نیز مشخص است. اما علاوه بر آن ، از آن استفاده‌های دیگری نیز می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. یکی از کاربردهای سنسور فشار ، تعیین ارتفاع از سطح دریا است. این کاربرد ، یکی از کاربردهای غیرمستقیم این ابزار می‌باشد و می‌تواند در بازه ارتفاع مشخصی پاسخگوی شما باشد و در بالاتر از این ارتفاع ، ممکن است جواب درستی ندهد. علاوه بر آن از این کاربرد سنسور ، در هواپیماها ، موشک‌ها ، بالون‌های هواشناسی و موارد دیگر نیز استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای سنسور فشار ، اندازه گیری جریان می‌باشد که می‌توان با توجه به اثر ونتوری و رابطه این پارامتر با فشار ، میزان جریان را نیز اندازه گیری کرد. با استفاده از سنسور فشار ، می‌توان افت فشار را اندازه گیری کرد و با توجه به این عامل ، می‌توان از آن در جهت تشخیص نشتی در سیستم استفاده کرد. از دیگر کاربردهای سنسور فشار ، می‌توان به اندازه گیری ارتفاع و عمق اشاره کرد. یکی دیگر از کاربردهای آن ، تعیین سطح ارتفاع درون یک مخزن می‌باشد. استفاده از سنسور فشار ، در زمینه‌های دیگری نظیر سیستم‌های خنک کننده ، موبایل‌ها ، کارخانه‌ها ، کارگاه‌های دارای برق صنعتی و … نیز کاربرد دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کاربردهای سنسور فشار پرداختیم. همانطور که می‌دانید ، یکی از اصلی ترین عواملی که در عملیات صنایع مختلف باید به آن توجه کرد ؛ فشار می‌باشد و اندازه گیری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیتی که این پارامتر دارد ؛ سنسور فشار یک ابزار تخصصی برای اندازه گیری آن می‌باشد. همانطور که گفته شد به سنسور فشار ، ترانسمیتر فشار نیز می‌گویند و در صنایع مختلف ، کاربردهای بی شماری دارد.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه