سنسور وزن و انواع آن

سنسور وزن و انواع آن

سنسور وزن و انواع آن


بسیاری از افراد ، هر روز صبح که بیدار می‌شوند ؛ روی ترازو می‌روند و وزن خود را چک می‌کنند. چیزی که افراد نمی‌دانند این است که در خال استفاده کردن از یک سنسور وزن خیلی ساده برای بررسی وزن خود هستند. لازم است بدانید در ترازوهای قدیمی ، جهت محاسبه وزن استفاده می‌شد و عملکرد آن به این صورت بود که می‌بایست ، دو طرف ترازو با هم برابر شوند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، روش‌هایی به وجود آمده اند که می‌توان به صورت خودکار ، وزن را اندازه گیری کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی سنسور وزن و انواع آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنسور وزن یا لودسل چیست؟

سنسور وزن که نام دیگر آن لودسل است ؛ یک نیروسنج می‌باشد که از یک مبدل تشکیل شده است. از این مبدل ، جهت ایجاد یک سیگنال الکتریکی استفاده می‌شود. بزرگی این مبدل با میزان نیروی اندازه گیری شده ، کاملا متناسب است. اصل کار سنسور وزن ، به تبدیل یک بار ، به سیگنال‌های الکترونیکی بستگی دارد. این سیگنال ، می‌تواند تغییر ولتاژ باشد. سنسور وزن ، به دلیل دقت و سازگاری بسیار بالایی که در تشخیص دقیق میزان وزن دارد ؛ می‌تواند در طراحی سیستم توزین استفاده شود. لازم است بدانید محصولات بسیار زیادی در بازار وجود دارند که از سنسورهایی مانند دستگاه های اندازه گیری وزن ، برای طراحی کل سیستم توزیع استفاده می‌کنند.

انواع سنسورهای وزن

چهار نوع سنسور وزن در بازار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم :

پنوماتیک ، هیدرولیک ، کرنش سنج و خازنی.

در ادامه به بررسی انواع مختلف سنسور وزن می‌پردازیم.

سنسور وزن پنوماتیک

سنسور وزن پنوماتیک ، با فشار هوا در ارتباط است. یک لودسل پنوماتیک ، دارای یک دیافراگم ارتجاعی است که به سطح بستر متصل می‌شود و وزن در آنجا اندازه گیری می‌شود. در این سنسور ، یک تنظیم کننده‌ی هوا وجود دارد که می‌تواند فشار هوای ورودی را ، به سیستم فشار سنج وارد کند. بنابراین وقتی چیزی روی لودسل پنوماتیک قرار می‌گیرد ؛ جهت متعادل کردن وزن آن ، از هوا و گاز فشرده استفاده می‌کند. لازم است بدانید میزان هوایی که برای متعادل ساختن وزن مورد نیاز است ؛ وزن آن چیز را تعیین می‌کند.

سنسور وزن هیدرولیک

هیدرولیک ، این مفهوم را برای ما بیان می‌کند که این سنسور وزن مرتبط با سیالات است. مانند آب یا روغن. روش کار این نوع سنسور وزن ، مشابه با سنسور وزن پنوماتیک است با این تفاوت که به جای هوا ، از مایع و سیالات فشرده استفاده می‌کنند. سنسور هیدرولیک نیز دارای یک دیافراگم ارتجاعی است و علاوه بر آن ، یک پیستون با یک بستر لود ، بالای دیافراگم قرار گرفته است. سیالات مربوطه ، داخل پیستون و لوله فشارسنج قرار می‌گیرند. زمانی که باری روی بستر خود قرار بگیرد ؛ این پیستون به مایع داخل آن فشار وارد می‌کند. این افزایش فشار ، سبب می‌شود که مایع متناسب با نیروی وارد شده یا همان وزن شود. می‌توان بعد از کالیبراسیون میزان وزن را محاسبه کرد.

سنسور وزن کرنش سنج

لازم است بدانید کرنش سنج‌ها ، رایج ترین نوع سنسور وزن است. کرنش سنج یک مبدل است که تحت فشار و زیر فشار قرار می‌گیرد تا مقاومت الکتریکی آن تغییر کند. مقدار مقاومت الکتریکی با فشار وارد بر سنسور وزن ، متناسب است و می‌توان به راحتی آن را کالیبره کرد و با دقت زیادی اندازه گرفت. مقاومت الکتریکی این سنسور ، خطی است. بنابراین می‌توان آن را به نیرو و در صورت لزوم به وزن تبدیل کرد. کرنش سنج ، از ۴ کرنش سنج با پیکربندی پل ویتستون تشکیل شده است. پل ویتستون ، آرایش خاصی از ۴ مقاومت الکتریکی است و برای تعیین مقاومت نامعلوم ، از آن استفاده می‌شود.

سنسور وزن خازنی

این سنسور با توجه به نامش ، با اصول خازن‌ها کار می‌کند. یعنی سیستمی است که می‌تواند شارژ الکتریکی را در خود ذخیره کند. این سنسور وزن ، از دو صفحه صاف موازی تشکیل شده است. جریان بین دو صفحه اعمال می‌شود. وقتی این جریان به ثبات برسد ؛ بین این دو صفحه ذخیره می‌شود. وقتی وزن روی سنسور وزن قرار بگیرد ؛ این فاصله کم می‌شود. در نتیجه ظرفیت خازنی تغییر می‌کند و می‌توان به کمک آن ، وزن را محاسبه کرد.

کاربردهای سنسور وزن

یکی از کاربردهای سنسور وزن ، فرآیند پر کردن کیسه نمک است. عملکرد این کاربرد به این صورت است که کیسه‌های خالی وارد یک ماشین می‌شوند. بازوها پایین می‌آیند و سبب برداشتن کیسه می‌شود و آن را زیر قیف قرار می‌دهد. بالای قیف ، یک مخزن پرکن وجود دارد که سبب می‌شود کیسه‌ها از نمک پر شوند. از این سنسور ، می‌توان در پرس کردن نیز استفاده کرد. از کاربردهای دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مقیاس شمارش
  • استفاده در ترازو‌های صنعتی و هاپر
  • مقیاس سکو
  • مقیاس تانک
  • توزین وزن

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه