بررسی کاربردهای سنسور فیبر نوری

بررسی کاربردهای سنسور فیبر نوری

بررسی کاربردهای سنسور فیبر نوری


تکنولوژی سنسور فیبر نوری ، امکان حس کردن انواع مقادیر از جمله دما ، فشار ، کرنش و … را فراهم کرده است. سنسور فیبر نوری دارای مزایای بسیاری می‌باشد که همین مزایا سبب کاربردهای بیشتر این سنسور در محیط‌های مختلف شده است. از سنسور فیبر نوری ، به طور عمده در صنعت ارتباطات و مخابرات استفاده می‌شود و این صنعت را دچار تغییراتی کرده است. لازم است بدانید سنسور فیبر نوری ، دستگاهی مبتنی بر فیبر می‌باشد که از آن جهت تشخیص مقادیر مختلف ، استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربردهای سنسور فیبر نوری بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی مزایای سنسور فیبر نوری

به سبب آن که سنسور فیبر نوری سیگنال اولیه نور است ؛ هیچ خطر جرقه برای فیبر وجود ندارد و ضد انفجار می‌باشد. سنسور فیبر نوری دارای اندازه کوچک و وزن سبک می‌باشد و بسیار انعطاف پذیر است. سنسور فیبر نوری به فرکانس رادیویی و الکترومغناطیسی حساسیتی ندارد و نسبت به تداخل الکترومغناطیسی ایمن است. سنسورهای فیبر نوری دارای حساسیت بالایی می‌باشند و پهنای باند بزرگی دارند. سنسور فیبر نوری می‌تواند سیگنال‌های نوری را در فاصله‌های طولانی نیز منتقل کند. بنابراین سنجش از راه دور با فیبر نوری امکان پذیر است. سنسور فیبر نوری دارای تراکم و فشردگی می‌باشد ؛ بنابراین می‌تواند به راحتی سیستم حسگر را طراحی کند. جنس فیبر نوری از موادی نظیر پلاستیک یا شیشه ساخته شده است که دچار زنگ زدگی نمی‌شود و هنگامی که در مجاورت الکترولیت و اشعه‌های یونساز قرار می‌گیرد ؛ ثبات بسیار زیادی دارد و از مقاومت و استحکام بالایی در برابر محیط برخوردار است.

بررسی کاربردهای سنسور فیبر نوری

سنسور فیبر نوری ، در بسیاری از صنایع و فعالیت‌ها کاربرد دارد. از مرسوم‌ترین کاربردهای آن ، می‌توان به انتقال اطلاعات توسط نور لیزر اشاره کرد. از سنسورهای فیبر نوری ، برای اندازه گیری کمیت‌های مختلف نظیر جریان الکتریکی ، میدان مغناطیسی ، فشار ، حرارت ، جابجایی ، آلودگی آب‌های دریا ، سطح مایعات ، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس و … استفاده می‌شود. برای اندازه گیری این کمیت‌ها ، از سنسور فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی استفاده می‌شود. سنسورهای فیبر نوری ، کاربردهای زیادی در صنایع دفاع مانند برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار ، کنترل و هدایت موشک‌ها ، ارتباط زیردریایی‌ها و سایر کاربردهای نظامی دارد. از سنسور فیبر نوری در کاربری‌های پزشکی مانند تشخیص بیماری‌ها و آزمایش‌های گوناگون از جمله شناسایی غدد سرطانی ، شناسایی نارسایی‌های داخلی بدن ، جراحی لیزری ، استفاده در دندانپزشکی و اندازه گیری مایعات و خون استفاده می‌شود. همچنین از سنسورهای نوری در دستگاه‌های پزشکی مانند آندوسکوپ که به درون نای ، مری ، روده و مثانه فرستاده می‌شوند و درون بدن انسان را کاملا قابل مشاهده می‌کنند ؛ استفاده می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای فیبر نوری ، در روشنایی است که در اواخر قرن بیستم ، از آن به عنوان یک فناوری روشنایی متداول استفاده می‌شد و در چند سال اخیر ، توسعه و رشد پیدا کرده است و کاربردهای آن ، در سیستم‌های روشنایی بیشتر شده است. در این فناوری ، از یک منبع نوری استفاده شده که می‌تواند مصنوعی یا طبیعی باشد و وارد فیبر نوری می‌شود و از این طریق ، به محل مصرف انتقال داده می‌شود. بنابراین به این ترتیب ، نور به هر نقطه‌ای که در معرض تابش مستقیم نمی‌باشد ؛ می‌تواند منتقل شود. این نور فاقد الکتریسیته ، گرما و تشعشعات خطرناک ماورابنفش است و با این فناوری می‌توان نور روز را بدون گرما و اشعه ماورا بنفش ، به داخل ساختمان‌ها و نقاطی که به نور دسترسی ندارند ؛ فرستاد. از دیگر کاربردهای سنسور فیبر نوری ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

استفاده از سنسور فیبر نوری برای ارتباطات راه دور

  • دوربین دید در شب
  • سیستم‌های امنیتی الکترونیکی
  • تشخیص تخلیه جزئی و اندازه گیری بار
  • استفاده از سنسور فیبر نوری در ساختمان‌ها ، پل‌ها ، تونل‌ها ، سدها و سازه‌های میراثی
  • اندازه گیری کمیت‌هایی مانند دما ، جابجایی و سرعت توسط سنسور فیبر نوری

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه