معرفی انواع سنسورهای فیبر نوری

معرفی انواع سنسورهای فیبر نوری

معرفی انواع سنسورهای فیبر نوری


سنسورهای فیبر نوری که در مقالات قبلی با آن آشنا شدید ؛ از فایبرگلاس مخصوص یا مواد پلیمری ساخته شده‌اند و به صورت رشته‌های سیم هستند. سنسورهای فیبر نوری به عنوان چشم‌های انبساط یافته ، جهت سنسورهای نوری به حساب می‌آیند. به وسیله فیبرهای نوری می‌توان شعاع نوری که در هر جا و مکان به منظور اشکال در نصب بدنه سنسور وجود دارد را هدایت و برطرف کرد. با استفاده از فیبرهای نوری ، می‌توان اجسام بسیار کوچک را که از نظر جا ، برای نصب سنسور مناسب نیستند ؛ تشخیص داد و آن‌ها را سنس نمود. سنسور فیبر نوری دارای انواع مختلفی است که در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع سنسورهای فیبر نوری بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنسور فیبر نوری

همانطور که می‌دانید از سنسور فیبر نوری ، در صنعت ارتباطات بسیار استفاده می‌شود. علاوه بر آن ، در صنایع مختلف دیگر نیز که کار آن‌ها سنجش و اندازه گیری چیزهای مختلف است ؛ می‌توان از سنسور فیبر نوری بهره گرفت. بیشترین اجزای تشکیل دهنده فیبر نوری ، به حسگرها و سنسورها تعبیه شده و در حسگرها ، یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ، فیبر نوری می‌باشد. امروزه از سنسور فیبر نوری در صنایع مختلف بسیار استفاده می‌شود و جزء سنسورهای پرکاربرد و پر فروش به حساب می‌آیند. علاوه بر آن ، سنسور فیبر نوری در تشخیص برخی مقادیر مانند ارتعاشات ، جابجایی‌ها ، چرخش ، دما ، فشار و ..‌. بسیار کاربرد دارد. از دقیق ترین ابزارها برای سنسورها ، منبع نور را می‌توان مثال زد و برخی دیگر از این ابزارها که عنصر اصلی حسگر به حساب می‌آیند ؛ دستگاه‌هایی هستند که پردازش پایانی را انجام می‌دهند. از این دستگاه‌ها می‌توان اسیلویکوپ‌ها و بلوک دیاگرام را مثال زد.

بررسی انواع سنسور فیبر نوری

به طور کلی سنسور فیبر نوری به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از :

  • فیبرهای تک حالت یا سینگل مود
  • فیبرهای چند حالت یا مالتی مود

که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

فیبرهای تک حالته : فیبرهای تک حالته می‌توانند یک سیگنال نور را در هر زمان انتشار دهند. این فیبرها دارای یک هسته کوچک که تقریبا دارای قطر ۹ میکرون است ؛ می‌باشند و می‌توانند نور لیزری مادون قرمز را ارسال کنند. از فیبرهای تک حالته می‌توان تلفن را مثال زد.

فیبرهای چند حالته : فیبرهای چند حالته ، می‌توانند صدها حالت نور را به طور همزمان انتقال دهند. این فیبرها دارای هسته بزرگتر است که دارای قطر تقریبا ۶۲.۵ میکرون می‌باشند و می‌توانند نور مادون قرمز را از طریق LED ارسال کنند. از فیبرهای چند حالته می‌توان شبکه‌های کامپیوتری را مثال زد.

مزایا و معایب فیبرهای چند حالته در مقایسه با فیبرهای تک حالته

از مزایای فیبرهای چند حالته نسبت به فیبرهای تک حالته ، می‌توان به بزرگتر بودن قطر هسته ، ساده تر بودن تزریق انرژی نور به داخل فیبر ، امکانات بهتر برای اتصال فیبرها به یکدیگر و امکان استفاده از هر دو منبع نور LD و LED اشاره کرد.

از معایب آن می‌توان این را بیان کرد که پهنای باند فیبرهای چند حالته کمتر از فیبر تک حالته می‌باشد. تلفات یا تضعیف در فیبرهای چند حالته بیشتر است. امکان ساخت فیبرهای چند حالته با طول بلند ، کمتر می‌باشد.

انواع سنسورهای فیبر نوری بر اساس کاربرد

سنسورهای فیبر نوری بر اساس کاربرد به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از :

  • سنسور فیزیکی
  • سنسور پزشکی زیستی
  • سنسور شیمیایی

که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

سنسور فیزیکی : سنسور فیزیکی ، وسیله ای است که دارای اثر فیزیکی و طبیعی می‌باشد و با توجه به آن ، ساخته می‌شود. این حسگرها برای ارائه اطلاعات مربوط به ویژگی فیزیکی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آن‌ها بیشتر در سنسورهای فتوالکتریک ، سنسورهای کرنش ، مقاومت فلزی ، سنسورهای پیزو مقاومت نیمه هادی و سنسورهای پیزوالکتریک استفاده می‌شود.

سنسور شیمیایی : سنسورهای شیمیایی وسیله ای هستند که از آن‌ها برای تبدیل اطلاعات شیمیایی به شکل یک سیگنال فیزیکی که قابل اندازه گیری با غلظت یک گونه شیمیایی خاص می‌باشند ؛ استفاده می‌شود. سنسورهای شیمیایی دارای دو واحد کاربردی هستند که گیرنده و مبدل نام دارند. در گیرنده اطلاعات شیمیایی به انرژی تبدیل می‌شود و در بخش مبدل ، اطلاعات شیمیایی به یک سیگنال تحلیلی تبدیل می‌شود.

سنسور پزشکی زیستی : این سنسور ، یک دستگاه الکترونیکی است که از آن برای انتقال مقادیر غیر الکتریکی در زمینه‌های زیست پزشکی استفاده می‌شود. بنابراین این سنسورها ، در تجزیه و تحلیل مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه