نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب

نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب

نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب


لازم است بدانید سنسور شناسایی اجسام یا همان سنسور دنده عقب ، در ابتدا برای نابینایان طراحی شد. آقای دکتر Toney Heyes یک فرد انگلیسی بود ؛ در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی ، سیستم سنسور دنده عقب را اختراع کرد. دکتر تونی ، در شرکتی مشغول به فعالیت بود که کار آن شرکت ، در زمینه طراحی و تولید دستگاه‌های مخصوص نابینایان بود. دکتر تونی ۴۳ سال بر روی پروژه سنسور دنده عقب کار کرد. پس از مدتی دکتر تونی به یک شرکت خودروسازی در انگلستان پیشنهاد داد که این سنسور را بر روی خودروی خود امتحان کند‌. در ابتدا این پیشنهاد با مخالفت روبرو شد ؛ اما پس از تلاش‌های دکتر تونی ، سنسور دنده عقب بر خودروهای بزرگ مانند کامیون ، تریلی و تراکتور نصب شد. امروزه نیز اکثر افراد به منظور راحتی رانندگی ، سنسور پارک یا همان سنسور دنده عقب را ، که یک حسگر برای وسایل نقلیه جاده‌ای می‌باشد ؛ روی خودروهای خود نصب می‌کنند. در این مقاله قصد داریم با نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب آشنا شویم. با ما همراه باشید.

مزایای سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب ، می‌تواند ایمنی رانندگی را افزایش دهد. همچنین کمک می‌کند تا بتوانید خودرو را به سرعت و کاملا راحت پاک کنید و ایجاد از تصادفات جلوگیری می‌کند. سنسور دنده عقب ، با کاهش نقاط کور اطراف ، پارک کردن در فضاهای باریک را آسان می‌کند. علاوه بر آن ، سنسور دنده عقب سبب می‌شود که خستگی راننده در هنگام پارک خودرو کاهش یابد. سنسور دنده عقب در هنگام نزدیک شدن به اشیا به راننده آلارم می‌دهد و احتمال آسیب رساندن به سایر وسایل نقلیه و اشیای مجاور کاهش می یابد.

معایب سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب ممکن است برخی اجسام مسطح ، عمودی یا بخش‌های بسیار نازک را تشخیص ندهد و ممکن است اشیایی که روی زمین ، زیر سپر ، یا خیلی نزدیک به ماشین قرار دارند را تشخیص ندهد. اگر گل یا برف به سطح سنسور چسبیده باشد ؛ سنسور نمی‌تواند به درستی تشخیص دهد. ایراد بعدی این سنسور بوق هشدار آن می‌باشد که ممکن است برای برخی از افراد ناخوشایند باشد.

نکاتی جهت استفاده از سنسور دنده عقب

سنسورهای دنده عقب ، می‌توانند یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد در اتومبیل‌های پیشرفته به حساب آیند. ترکیب دوربین و سنسورهای دنده عقب ، می‌تواند به سیستم‌های پارک کمک کرده و اندازه یک فضای پارک را شناسایی کند و آن را تخمین بزند. سپس راننده می‌تواند با کنترل سرعت خودرو را به آن مکان هدایت کند. لازم به ذکر است که با توجه به کاربردی بودن این سنسورها ، نباید به طور کامل و جامع به آن اعتماد کرد. زیرا ممکن است سنسورهای دنده عقب ، برخی از اشیای روی زمین ، زیر سپر یا اشیایی که به ماشین خیلی نزدیک یا خیلی دور از آن قرار دارند را تشخیص ندهد. باید به این نکته دقت کنید که سنسورهای دنده عقب ، کاملا تمیز و به دور از هر گونه آلودگی و گرد و غبار باشد. زیرا ممکن است وجود هر گونه آلودگی و گرد و غبار مانع تشخیص سنسور شود. هنگام پارک کردن خودرو باید به محیط اطراف دقت کنید. خصوصا افراد یا اشیایی که ممکن است وارد مسیر پارک شما شوند.

نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب

لازم است بدانید سنسور دنده عقب نیز ممکن است با گذشت زمان دچار اختلال شود. اگر متوجه غیر فعال بودن سنسور دنده عقب خودرو خود شدید ؛ باید فورا آن را آزمایش کنید. برای اطمینان از این که سنسورهای دنده عقب در بهترین وضعیت خود قرار دارند ؛ می‌توانید به نکات زیر عمل کنید :
در ابتدا می‌توانید سنسور دنده عقب را تمیز کنید. لازم است بدانید که یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای سلامت سنسور دنده عقب انجام دهید ؛ تمیز نگه داشتن آن است. اکثر اوقات مشکلاتی که برای سنسورهای دنده عقب پیش می آید ؛ به این دلیل است که یک عامل خارجی مانند جرم و آلودگی آن را پوشانده است. خوشبختانه تمیز کردن سنسور دنده عقب کار ساده‌ای است و می‌توانید آن را به سرعت انجام دهید. بهترین روش برای تمیز کردن آن ، این است که سنسور را به آرامی به بیرون آورید و با یک پارچه نرم آن را تمیز کنید. از تمیز بودن سنسور قبل از نصب اطمینان حاصل کنید. سپس می‌توانید آن را مجددا روی اتومبیل نصب کرده و اتومبیل را روشن کنید و کارایی سنسور را چک کنید.

در قدم بعدی نیاز است که به صدای سنسور دنده عقب به خوبی گوش دهید. اگر صدایی شنیده نشد و لرزش و ارتعاشی وجود نداشت ؛ باید سنسور دنده عقب خود را تعویض کنید. گاهی اوقات ممکن است تمامی موارد را چک کنید اما باز هم مشکلی را مشاهده کنید. در این صورت باید به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید و متوجه شوید که همه کدهای خطایی که در وسیله نقلیه شما ظاهر می‌شوند ؛ در آن لیست قرار گرفته اند. می‌توانید یک قرائت کننده کد را به ماشین متصل کنید و کد خطایی را که نمایش می‌دهد از روی دفترچه پیدا کنید و ببینید که برای رفع آن چه کاری می‌توانید انجام دهید. با توجه به این که چه مشکلی به وجود آمده است ؛ بهتر است که از یک فرد متخصص یا یک تکنسین برای رفع آن کمک بگیرید.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه