نحوه عملکرد سنسور انکودر

نحوه عملکرد سنسور انکودر

نحوه عملکرد سنسور انکودر


انکودر ، نوعی قطعه است که با چرخش شفت ، این قطعه در خروجی پالس می‌دهد. در این مقاله ، قصد داریم در مورد انکودر و نحوه‌ی عملکرد آن صحبت کنیم و نکاتی را در مورد آن بیان کنیم. به شما پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله‌ی آموزنده با سنسور صنعت همراه باشید.

انکودر چیست؟

به قطعه‌ای که وقتی شفت آن بچرخد و در خروجی پارس تحویل دهد ؛ انکودر می‌گویند. در واقع انکودر حسگری می‌باشد که به محور چرخ دنده و موتور متصل می‌شود و میزان چرخش را می‌سنجد و اندازه‌گیری می‌کند. وقتی میزان چرخش اندازه گیری شود ؛ شما این امکان را دارید که میزان سرعت شتاب و زاویه چرخشی را تعیین کنید.

انواع انکودر

  • انکودر نسبی
  • انکودر افزایشی
  • انکودر مطلق
  • انکودر چرخشی
  • انکودر خطی
  • انکودر سیمی

سنسور انکودر چگونه کار می‌کند؟

در واقع انکودر ، فیدبک را بر اساس قطع و وصل کردن نور تولید می‌کند. در انکودر یک منبع نور LED وجود دارد که پرتو نور را به سمت یک گیرنده ارسال می‌کند و یک دیسک چرخان مانند پره چرخ دوچرخه ، در رسیدن نور به گیرنده ، تداخل ایجاد می‌کند. همین فرایند ، سبب یک‌ نوع شمارش بر اساس چرخش می‌شود. ( البته وجود نور با یک و نبود نور با صفر برابر می‌باشد.) گیرنده ، در صورت دریافت نور ، سیگنال الکتریکی تولید می‌کند و به یک برد که با کنترلر ارتباط دارد ؛ ارسال می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله با سنسور انکودر و انواع آن آشنا شدید. همچنین شما مطالبی را نیز در مورد نحوه‌ی عملکرد آن دریافتید. جهت مطالعه‌ی مطالب بیشتر به بخش مقالات وبسایت سنسور صنعت مراجعه کرده و از مطالب آموزنده‌ی ما بهره مند شوید و لذت ببرید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید و تهیه سنسور انکودر ، به لینک زیر مراجعه کنید.

انکودر AUTONICS ENC-1-2-T-24

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه