سنسور های تشخیص گاز و انواع آن

سنسور های تشخیص گاز و انواع آن

سنسور های تشخیص گاز و انواع آن


یکی از قطعات پرکاربردی که در تجهیزات مختلف صنعتی و خانگی کاربرد دارد ؛ سنسور گاز می باشد. این سنسور وسیله‌ای است که وجود یا غلظت گازها را در جو تشخیص می‌دهد. در این مقاله قصد داریم سنسور تشخیص گاز و انواع آن، و برخی موارد دیگر را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

سنسور گاز چیست؟

سنسور گاز یک وسیله الکترونیکی است که وظیفه تشخیص انواع مختلف گاز را به عهده دارد.
این سنسورها معمولا بیشتر برای تشخیص گازهای سمی و انفجاری و اندازه گیری غلظت آن‌ها کاربرد دارند. این سنسورها در کارخانه‌ها و تاسیسات پلیمری برای تشخیص و شناسایی نشت گاز و در خانه‌ها برای تشخیص دود مونوکسید کربن کاربرد دارند. این سنسور ها به دلیل تعامل مداوم با هوا و سایر گازها نسبت به سنسور های دیگر باید بیشتر کالیبره شوند.

نحوه کارکرد سنسور گاز

وقتی سنسور گاز در محیط های سمی و قابل احتراق قرار می‌گیرد ؛ با ذرات اکسیژن جذب شده واکنش نشان داده و سبب شکستن پیوند شیمیایی بین اکسیژن و الکترون‌های آزاد می‌شوند که در نتیجه آن الکترون‌ها آزاد می‌شوند. این الکترون های آزاد ، چون به موقعیت اولیه خود برگشتند ؛ می‌توانند جریان را هدایت کنند.

کاربرد سنسور های گاز

این سنسورها برای تشخیص حوادث اضطراری و نظارت بر غلظت گازهای سمی در صنایع استفاده می‌شود. سنسورهای گاز در هتل ها برای جلوگیری از سیگار کشیدن مشتریان و در دفاتر مختلف برای بررسی کیفیت هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این سنسورها در شناسایی آنتن و بررسی غلظت گازها در معادن هم استفاده می‌شود.

انواع سنسورهای گاز

سنسور های تشخیص گاز ، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها شرایط خاصی دارا می‌باشند. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
۱_سنسور MQ_2 : این سنسور به کلیه گازهای مشتعل و دود حساس است.
۲_سنسور MQ_3 و MQ_4 : این دو سنسور به گازهای طبيعی حساس می‌باشند.
۳_سنسور MQ_5 : این سنسور به گازهای LpG و طبیعی و گازهای حاصل از سوختن حساس می‌باشند.
۴_سنسور MQ_8 : این سنسور ، به گازهای حاصل از سوختن هیدروژن حساس است.
۵_ سنسور MQ_9 : این سنسور به کلیه گازهای مشتعل و همچنین CO حساس است.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه