بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک

بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک

بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک


همانطور که در مقالات قبلی با تعاریف مختلف سنسورهای اولتراسونیک آشنا شدید ؛ دریافتید که معنای التراسونیک مافوق صوت می‌باشد. سنسورهای التراسونیک ، یک نوع از امواج مکانیکی هستند که فرکانس آن‌ها ، بیشتر از حد شنوایی انسان است. از این سنسور ، برای موج‌های الاستیکی با فرکانس بالای ۲۰ کیلوهرتز استفاده می‌شود. از کاربردهای سنسورهای التراسونیک ، می‌توان سنجش میزان فاصله ، سنجش میزان عمق یک مخزن ، تعیین فشار خون یک بیمار ، همگن کردن مواد مذاب و سایر موارد دیگر را نام برد. سنسورهای التراسونیک ، از یک فرستنده و یک گیرنده امواج التراسونیک تشکیل شده است که این امواج ، پس از آن که با مانع برخورد کرد ؛ منعکس شده و به سمت سنسور بازگردانده می‌شود. بنابراین اساس کار سنسورهای التراسونیک ، بر پایه‌ی فرستادن و دریافت انعکاس امواج صوتی می‌باشد. این سنسورها در انواع دیجیتال و آنالوگ تولید می‌شوند و عملکرد آن ، به صورت پالسی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک ، بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی مشخصات مهم سنسورهای التراسونیک

سنسورهای التراسونیک به نور خورشید و حتی به تاریکی ، حساسیت زیادی نشان نمی‌دهند. این سنسورها ، دارای دقت و سرعت بسیار بالایی هستند. سنسورهای التراسونیک ، بهترین راه حل برای اندازه گیری فاصله‌های مختلف به شمار می‌رود. این سنسورها ، دارای قیمت مقرون به صرفه و مناسبی هستند. علاوه بر آن ، هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها ، بسیار پایین است. سنسورهای التراسونیک ، نیازی به تماس با جسم ندارند. بنابراین احتمال رسیدن سایش و خوردگی ذر آن‌ها ، تقریبا نزدیک صفر است.

بررسی نکات قابل توجه در خرید سنسورهای التراسونیک

به منظور آن که بتوانید سنسور التراسونیک را متناسب با نیاز خود خریداری کنید ؛ باید حالت ، اندازه و شکل ظاهری ، محدوده اندازه گیری و نوع خروجی را ، با دقت در نظر بگیرید. سنسورها حالتی به شکل انتشار دو طرفه و بازتاب دارند و هر کدام از این‌ها کاربردهای مخصوص به خود را دارا می‌باشند. سنسورهای التراسونیک ، در انواع و اشکال مختلفی طراحی و تولید می‌شود و دارای اندازه های گوناگونی است. شکل این سنسورها ، ممکن است به صورت استوانه‌ای ، تخت یا حتی مکعبی باشد. به منظور آن که بتوانید شکل سنسور را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید باید به سیستمی که قصد دارید سنسور در آن بسته شود ؛ بسیار توجه کنید. محدوده اندازه گیری این سنسورها ، بین ۱۰ تا ۱۰۰۰۰ میلی متر می‌باشد. این به این معناست که هرچه مبدل کوچکتر باشد ؛ دامنه اندازه گیری آن نیز محدودتر می‌شود. سنسورهای التراسونیک در دو نوع خروجی آنالوگ و سوئیچ موجود می‌باشند. خروجی آنالوگ ، میزان ولتاژ و جریان خروجی فاصله را مشخص می‌کند و خروجی نقطه سوئیچ ، می‌تواند نوع PNP و NPN بودن خروجی و تماس رله را تقسیم بندی کند.

بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک

برای آن که بتوانید سنسور التراسونیک را به بهترین شکل انتخاب کنید ؛ نیاز است که در انتخاب خود به المان‌های مختلفی توجه کنید. از سنسورهای التراسونیک ، در زمینه‌های نصب ، پیکربندی ، آی پی و فرکانس ، در بازار بسیار استفاده می شود. بنابراین این سنسورها ، برای کاربردهای مختلفی قابل استفاده هستند و برای انتخاب آن‌ها ، نیازمند توجه المان‌هایی است. این المان‌ها شامل موارد زیر می‌باشند.

به منظور انتخاب سنسور التراسونیک ، باید به المان هایی نظیر دقت و رزولوشن سنسور ، فاصله آشکارسازی و اندازه گیری آن ، محدوده دمای کاری ، فرکانس یا طول موج کاری ، وجود نویز یا تلاطم در هدف یا محیط اندازه گیری سنسور ، نحوه نصب و مانع مقابل سنسور توجه کرد.

سنسورهای التراسونیک به چند روش دسته بندی می‌شوند؟

لازم است بدانید سنسورهای التراسونیک را با توجه به المان‌هایی که فرکانس کاری ، قطر فرستنده و گیرنده و تعداد پک‌ها نام دارند ؛ دسته بندی می‌کنند که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

فرکانس کاری : با توجه به فرکانس کاری ، می‌توان سنسورها را به دو دسته فرکانس پایین و بالا طبقه بندی کرد. فرکانس‌های پایین ، معمولا برای تشخیص جهت فاصله یابی و زمان‌سنج استفاده می‌شود. از فرکانس‌های بالا ، معمولا در حد مگاهرتز استفاده می‌شود و برای تجهیزات پزشکی ، مثل دستگاه‌های سونوگرافی استفاده می‌شود.

قطر فرستنده و گیرنده : سنسورهای التراسونیک ، با توجه به قطر فرستنده و گیرنده ، در فرکانس‌های پایین به چند دسته‌ی ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۶ و ۱۸ میلی متری تقسیم می‌شوند.

با توجه به یک پک یا دو پک بودن آن‌ها : برخی از سنسورهای التراسونیک ، ممکن است به صورت دو پک مجزای گیرنده و فرستنده باشند و برخی دیگر شامل یک پک واحد باشند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی المان‌های مهم در انتخاب سنسور التراسونیک ، پرداختیم. همانطور که گفته شد سنسورهای التراسونیک ، یکی دیگر از سنسورهای مجاورتی و غیر تماسی می‌باشد که در صنایع مختلف ، از آن بسیار استفاده می‌شود. شما می‌توانید از سنسورهای التراسونیک ، در هر موقعیتی استفاده کنید و با توجه به کاربردهایی که دارند ؛ از آن بالاترین بازده را داشته باشید. این سنسورها ، دارای مشخصات و نکات قابل توجه بسیاری می باشد که در این مقاله به آن اشاره شد. شما به منظور مطالعه مطالب بیشتر ، می‌توانید به بخش وبلاگ وب سایت سنسور صنعت نوین سایت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه