بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک

بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک

بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک


بسیاری از سنسورها ، در محیط های کثیف و آلوده ، مانند سنسورهای فتوالکتریک ، قابل استفاده نمی‌باشند و مقدار گرد و غباری که روی لنز سنسور را می‌پوشاند ؛ سبب می‌شود تا پرتوی نور سنسور ، به گیرنده نرسد. اما سنسورهای التراسونیک کاملا برعکس عمل می‌کنند و می‌توان از آن‌ها ، در محیط های آلوده و کثیف نیز استفاده کرد. این سنسورها با امواج صوتی کار می‌کنند. بنابراین تحت تاثیر ذرات گرد و غبار معلق در هوا قرار نمی‌گیرند. از سنسورهای التراسونیک ، با توجه به کاربردها و ویژگی‌هایی که دارند ؛ می‌توان در صنایع مختلفی مانند کشاورزی ، غذا و نوشیدنی ، بسته بندی و … استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک ، بپردازیم. با ما همراه باشید.

از سنسورهای التراسونیک ، در چه شرایطی می‌توان استفاده کرد؟

اساس کار سنسورهای التراسونیک ، بر مبنای کیفیت و فاصله زمانی دریافت امواج منتشر شده از منبع می‌باشد. سنسورهای التراسونیک ، در دو نوع دیجیتال و آنالوگ مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن ، برای تشخیص جابجایی ، وجود یا عدم وجود اجسام ، شمارش ، اندازه گیری فاصله ، تست‌های غیر مخرب ، اندازه گیری زاویه ، کنترل سطح در مخازن آب ، غلات و … استفاده می‌شود. سنسورهای التراسونیک ، دارای کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف می‌باشند. از این سنسورها ، برای اندازه گیری زاویه و مسافت یابی بسیار استفاده می‌شود. علاوه بر آن برای اندازه گیری حجم ، کنترل کشش نخ ، کنترل کیفیت در خط تولید و تشخیص موقعیت اجسام در محل از پیش تعیین شده استفاده می‌شود. از سنسورهای التراسونیک می‌توان برای کنترل ارتفاع ، در انبار کردن اجسام استفاده کرد. سنسورهای التراسونیک می‌توانند قطره یک جسم لوله شده را تشخیص دهند. همچنین می‌توانند جریان را به خوبی اندازه گیری کرده و به مانیتورینگ فیلم و فویل در دستگاه‌های بسته بندی بپردازند. از سنسورهای التراسونیک در مسافت یابی در رباتیک ، هدایت کشتی‌ها ، آشکارسازی اجسام و اتوماسیون انبار استفاده می‌شود. سنسورهای التراسونیک ، به منظور کنترل کاغذ ورودی در ماشین چاپ و کنترل حجم مواد عبوری در ماشین آلات بسته بندی به کار می‌روند. این سنسورها می‌توانند محل و سرعت حرکت زیردریایی‌ها را به خوبی تعیین کنند. همچنین از آن‌ها ، می‌توان در رادارهای آموزشی و نقشه برداری دریایی نیز استفاده کرد.

بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک

سنسورهای التراسونیک ، هم مانند سایر سنسورهای مجاورتی دارای مزایا و معایب زیادی می‌باشند که در این مقاله ، قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

مزایا :

سنسورهای التراسونیک دارای عمر عملی طولانی و زمان پاسخ دهی صحیح می‌باشند. این سنسورها ، نسبت به سنسورهای خازنی و القایی ، دارای رنج بزرگتری هستند و در شرایط نسبتا ناملایم و خشن نیز قابل استفاده می‌باشند. سنسورهای التراسونیک ، را می‌توان به راحتی روی مخازن خالی و حتی مخازنی که حاوی مایع هستند ؛ نصب کرد. این سنسورها تنظیمات ساده‌ای دارند و می‌توان روی آن ، دستگاه‌هایی را که دارای قابلیت برنامه نویسی روی صفحه هستند را در عرض چند دقیقه ، کانفیگ کرد. در سنسورهای التراسونیک ، هیچ ارتباطی بین سنسور با محصول و قطعات متحرک وجود ندارد و دستگاه‌ها می‌توانند بدون تعمیر و نگهداری باشند. سنسور التراسونیک ، جز سنسورهای غیر تماسی به شمار می‌روند. بنابراین اندازه گیری سطح با استفاده از این سنسورها ، تحت تاثیر تغییر در سطح مایع دی الکتریک یا ویسکوزیته قرار نمی‌گیرد. این سنسورها روی مایعات آبدار و بسیاری از مواد شیمیایی عملکرد خوبی دارد. یکی از مزایای دیگر سنسور التراسونیک ، این است که تغییرات در فشار فرایند در اندازه گیری تاثیری ندارد.

معایب :

از سنسورهای التراسونیک به ندرت می‌توان در جریان فرایند هیدروکربن بالادستی ، برای اندازه گیری سطح استفاده کرد و ممکن است این فرایند در اپلیکیشن‌های اتمسفری مورد استفاده واقع شود. در سنسورهای التراسونیک حداکثر فاصله اندازه گیری ، باید با فناوری متناسب باشد و بررسی شود. یکی دیگر از معایب سنسورهای التراسونیک این است که محدودیت فیزیکی دارند. یعنی یک فاصله مسدود شده که باید به سنسور نزدیک باشد ؛ دارند و نمی‌توان اندازه گیری قابل اعتمادی را به شما ارائه کنند. در سنسورهای التراسونیک ، محدودیت فشار مخزن باید تقریبا نیم بار یا کمتر باشد و اگر فشار بیشتر شود ؛ ممکن است درستی لازم و عدم قطعیت در اندازه گیری ایجاد شود. در اندازه گیری با سنسورهای التراسونیک ، وجود کف یا تلاطم سنگین روی سطح ماده ، می‌تواند سبب شود تا اندازه گیری غیر قابل اطمینان شود.

سخن پایانی

در این مقاله ، به بررسی مزایا و معایب سنسورهای التراسونیک ، پرداختیم. همانطور که گفته شد سنسورهای التراسونیک ، یکی دیگر از انواع سنسورهای غیر تماسی هستند که در صنایع مختلف ، از آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده از این سنسورها ، به دلیل ویژگی‌هایی که دارند ؛ می‌توانند برای کاربردهای مختلف بسیار مناسب باشد. این سنسورها ، از امواج مکانیکی استفاده می‌کنند و پالس‌های التراسونیک را به صورت پیزو الکتریک تولید می‌کنند. شما می‌توانید برای مطالعه مطالب بیشتر در رابطه با سنسورهای مختلف ، به بخش وبلاگ وبسایت سنسور صنعت نوین مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه