هر آنچه درباره چشم الکترونیک باید بدانید

هر آنچه درباره چشم الکترونیک باید بدانید

هر آنچه درباره چشم الکترونیک باید بدانید


چشم الکترونیک ، دستگاهی است که بسیار دقیق و ظریف و حساس طراحی شده و برای کنترل حرکت و جابجایی اشیا و افراد ، توسط نور از آن استفاده می‌شود. برای این کار ، فقط کافی است مقدار نور کافی به سلول حساس دستگاه چشم الکترونیک تابیده شود. به محض آن که جسمی یا فردی از جلوی دستگاه عبور کند و تابش نور به دستگاه کم شود ؛ دستگاه چشم الکترونیک از خود واکنش نشان می‌دهد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با دستگاه چشم الکترونیک و ساختار آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ساختار چشم الکترونیک

چشم الکترونیک ، از اجزایی تشکیل شده است که می‌تواند ویژگی‌های الکتریکی آن را با تغییر در تابش نور تغییر دهد. به طور معمول چشم الکترونیکی ، از یک باتری و یک منبع الکتریسیته تشکیل شده است. وقتی نور به جسم نیمه هادی چشم الکترونیکی برخورد می‌کند ؛ جریان در مدار بر اساس شدت نور زیاد یا کم می‌شود. به طور کلی ساختار و اجزای چشم الکترونیکی عبارت است از :

  • مقاومت‌های مورد نیاز در ابعاد مختلف
  • خازن الکترولیت
  • خازن‌ها
  • ترانزیستور
  • سلول فتورزیستانس
  • پتانسیومتر
  • IC

کاربرد چشم الکترونیک

چشم الکترونیک ، دارای کاربردهای فراوانی در صنعت می‌باشد که در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.
چشم الکترونیک در پزشکی ، صنایع نظامی و کنترلی ابزارهای کنترلی برای جاده ها و ترافیک بسیار کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای آن ، می توان به دوربین‌های فیلمبرداری ، دوربین‌های عکاسی دیجیتال ، ابزارهای الکتریکی موسیقی و اسباب بازی‌های مختلف اشاره کرد. از چشم الکترونیکی ، در باز و بسته کردن درب ساختمان‌ها ، پنکه‌های الکتریکی و خطوط تولید دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد چشم الکترونیک

برای آن که نحوه عملکرد چشم الکترونیکی را به خوبی متوجه شوید ؛ نیاز است که برای آن یک مثال بزنیم. دزدگیرهایی که روی در و پنجره نصب می شوند و باز کردن آن از خود صدا تولید می کنند را تصور کنید. روی در و پنجره سنسورهای وجود دارد که باز و بسته شدن در حساس هستند. سنسورها ۲ بخش دارند که یکی روی چهارچوب و دیگری روی قسمت متحرک و پنجره رو به روی هم نصب می‌شود. تکه ثابت یک کلید ساده فنردار و تکیه متحرک یک آهنربا دارد. زمانی که در بسته می‌شود این دو بخش روی هم قرار می‌گیرند. نیروی آهنربا روی کشش فنر غلبه می‌کند و سبب بسته شدن کلید می‌شود. اما به محض باز شدن درب و کنار رفتن آهنربا ، قطعه متحرک کلید را بالا می‌کشد و سبب قطع شدن اتصال می‌شود. جعبه کنترل که کلید به آن متصل شده است ؛ این تغییر را حس می‌کند و آژیر دزدگیر را به کار می‌اندازد.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با چشم الکترونیک ، ساختار و کارکرد آن صحبت کردیم. علاوه بر آن با کاربردهای مختلف چشم الکترونیک آشنا شدید. چشم الکترونیک دستگاهی است که نسبت به تغییرات نور مرئی یا نامرئی حساس است و به تغییرات واکنش نشان می‌دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اختراعات و ابداعات جدیدی در صنعت الکترونیک به وجود می‌آیند که می‌تواند کاربردهای بسیاری برای صنایع مختلف داشته باشند. چشم الکترونیک امروز در فناوری‌های دیجیتال ، فیلمبرداری ، نظامی ، پزشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید جهت مطالعه مطالب آموزنده بیشتر ، به بخش وبلاگ وبسایت سنسور صنعت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه