دمپر و نحوه عملکرد آن

دمپر و نحوه عملکرد آن

دمپر و نحوه عملکرد آن


ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به هنگام استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع ، حتی اگر اتاق یا فضایی کاملا بدون استفاده باشد ؛ اما هوای تولید شده در آن فضای بدون استفاده نیز ، جریان می‌یابد. به منظور رفع این مشکل ، در سیستم‌های تهویه مطبوع ، از دمپر استفاده می‌شود که می تواند جریان هوا را کنترل کند. در این مقاله قصد داریم با دمپر و نحوه عملکرد آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

دمپر چیست؟

دمپر یک نوع دریچه ، صفحه فلزی یا شیر کنترلی است که وظیفه‌ی آن باز و بسته کردن دریچه و تنظیم و کنترل جریان هوا ، در داخل کانال دودکش ، هواساز و دیگر تجهیزات مشابه آن می‌باشد. علاوه بر آن از دمپر ، می‌توان برای قطع سیستم تهویه مرکزی ، سرمایشی و گرمایشی در اتاق که از آن استفاده نمی‌شود ؛ نیز برای تنظیم و کنترل درجه حرارت استفاده کرد. علاوه بر آن ، می‌توان با تنظیم تیغه‌های دمپر ، امکان تغییر جهت جریان هوا را میسر کرد. این تجهیزات ، در صنایع مختلف ، مورد استفاده قرار می‌گیرند. دمپرها ، عموما از آلومینیوم ، استیل ، گالوانیزه و ورق آهنی سیاه ساخته می‌شوند. دمپر می‌تواند تغییرات جریان هوا را فراهم کند. بنابراین باید آن را در محلی نصب کنیم که هوا در جریان باشد. دمپر دارای تیغه‌هایی می‌باشد که به صورت اتوماتیک یا دستی باز و بسته می‌شود. لازم است بدانید هنگامی که تیغه‌های آن در یکدیگر قرار می‌گیرند ؛ عبور جریان هوا به خوبی مورد کنترل قرار می‌گیرد. زمانی که این تیغه‌ها باز می‌شوند ؛ به دو دسته تقسیم می‌شوند که یک دسته به صورت موازی قرار می‌گیرد و دسته‌ی دیگر به شکل متقاطع قرار می‌گیرد. لازم است بدانید که دمپرها ، به صورت تک یا چند پره ساخته می‌شوند که در حالت چند پر ، تیغه‌ها موازی یا متقابل هستند.

نحوه عملکرد دمپر

دمپرها دارای یک پیستونی هستند که داخل یک استوانه مهر و موم شده‌اند و با استفاده از روغن ، به صورت بالا و پایین حرکت می‌کنند. در این پیستون ، یک گذرگاهی وجود دارد که جهت کنترل باریک و شیرهای یک طرفه ایجاد شده‌اند و به روغن اجازه می‌دهد که از یک محفظه به محفظه دیگر به صورت آهسته حرکت کند.

جنس بدنه دمپر

دمپرها دارای جنس‌های متفاوتی ، با توجه به کاربرد و شرایط مکانی استفاده از آن‌ها می‌باشند. بنابراین جهت استفاده از دمپر ، ابتدا باید نوع کاربرد آن و شرایطی که می‌خواهید دمپر را در آنجا قرار دهید را ، در نظر بگیرید. به صورت کلی دمپرها ، از جنس فلزی ، آلومینیوم ، گالوانیزه ، پلیمری ، استنلن ، استیل و یا چوبی ساخته می‌شوند.

استفاده از دمپر

این دستگاه ، دارای قیمت بسیار ارزان و به صرفه می‌باشد. علاوه بر آن ، دارای کیفیت هوابندی بالایی می‌باشد. افت فشار این دستگاه پایین است. دمپر دارای استحکام و مقاومت بالایی می‌باشد. با استفاده از آن ، می‌توان به راحتی تیغه‌ها را تنظیم کرد. دمپر دارای نصب ، نگهداری و تعمیر بسیار آسان و ارزان می‌باشد و همچنین فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با دمپر و عملکرد و مزایای آن آشنا شدید. لازم است بدانید دمپر ، یکی از پرکاربردترین وسایل کنترل هوا و فشار در هواکش‌ها و سیستم‌های تهویه به شمار می‌رود. با استفاده از این دستگاه ، می‌توان جریان هوا را کم زیاد یا قطع کرد. با توجه به این که دمپر انواع مختلفی دارد ؛ شما باید قبل از انتخاب آن با انواع مختلف و کاربردهای آن آشنا باشید. شما می‌توانید جهت مطالعه‌ی مطالب آموزنده بیشتر ، به وبسایت سنسور صنعت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه