بررسی انواع انکودر

بررسی انواع انکودر

بررسی انواع انکودر


در واقع انکودر ، در اتوماسیون‌های صنعتی ، بسیار پرکاربرد می‌باشد و کاملا در بخش سنسورها قرار دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد انکودر و انواع آن صحبت کنیم و نکاتی را در مورد آن ، مورد بررسی قرار دهیم. به شما پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله‌ی آموزنده با سنسور صنعت همراه باشید.

انکودر چیست؟

پیش از آن که بخواهیم در مورد انواع انکودر توضیح دهیم ؛ باید به شما بگوییم که انکودر چیست؟ در واقع انکودر ، نوعی سنسور اتوماسیون است. این سنسور حرکات دورانی و خطی را برای ما به طور دیجیتالی رمزنگاری می‌کند و با کمک آن ، می‌تواند حالت‌های حرکت را ، برای دستگاه کنترلی قابل درک کند.

مزایا و معایب انکودر

  • بسیار قابل اعتماد است.
  • بسیار دقیق عمل می‌کند.
  • انکودر وضوح بسیار بالایی دارد.
  • انکودر الکترونیکی و به روز می‌باشد.
  • ابعاد آن نیز مناسب است.

یکی از معایب انکودر ، تاثیر پذیر بودن آن ، از آلودگی‌های روغنی و گرد و غبار می‌باشد.

بررسی انواع انکودر

  • انکودر نوری
  • انکودر مغناطیسی
  • انکودر خازنی
  • انکودر مکانیکی

در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم دو مورد از انکودرها را مورد بررسی قرار دهیم.

انکودر نوری (Optical) : در واقع انکودر نوری ، با کمک یک و یا دو جفت LED کار می‌کند. به همین ترتیب نوری که توسط صفحه‌ی دایره‌ای سیاه و سفید تابانده شده است ؛ قطع و وصل می‌شود. سیگنال الکتریکی ، متناسب با نور ، قطع و وصل شده و تولید می‌شود. این نوع انکودر نیز بسیار دقیق می‌باشد.

انکودر خازنی (capacitive) : این انکودر ، از تغییر دو مقدار ظرفیت خازن ، به عنوان یک ابزار ، برای اندازه گیری و سنجش جابجایی، بهره می‌برد. لازم است بدانید که المان‌های این سنسور ، طوری تنظیم شده‌اند که خازن به عنوان یک عنصر متحرک نسبت به صفحات ثابت خازن حرکت کند. این نوع انکودر ، نسبت به بقیه انکودرها ، تازه تر و تازه واردتر هستند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد انکودر و انواع آن صحبت کردیم و نکاتی را در مورد آن بیان کردیم. همچنین شما در این مقاله در مورد مزایا و معایب آن نیز مطالبی را مطالعه کردید. جهت مطالعه‌ی مطالب بیشتر ، به بخش مقالات وب سایت سنسور صنعت مراجعه کرده و از مطالب آموزنده‌ی ما بهره مند شوید و لذت ببرید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه و خرید سنسور انکودر ، به لینک زیر مراجعه کنید.

انکودر AUTONICS E50S8-360-3-T-24

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه