بررسی نکاتی جهت انتخاب سنسور خازنی

بررسی نکاتی جهت انتخاب سنسور خازنی

بررسی نکاتی جهت انتخاب سنسور خازنی


در مقالات قبلی با تعریف سنسورهای خازنی ، نحوه عملکرد و انواع آن آشنا شدید. سنسور خازنی ، نوع دیگری از سنسورهای غیر تماسی است و یکی دیگر از سنسورهای مجاورتی به شمار می‌رود. اساس کار سنسورهای خازنی ، بر مبنای اندازه گیری تغییر ظرفیت یک خازن در مدار RC ، در اثر نزدیک شدن قطعات فلزی و غیرفلزی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهم جهت شناخت سنسورهای خازنی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی صنایع پرکاربرد سنسورهای خازنی

از سنسورهای خازنی ، در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که کاربرد بیشتر آن‌ها ، در صنایعی نظیر صنعت چاپ و کاغذ ، صنایع غذایی و بسته بندی ، داروسازی ، مواد شیمیایی ، تکنولوژی فرایند ، پردازش پلاستیک و چوب و صنعت خودروسازی می‌باشد.

بررسی مکانیزم عملکرد سنسور خازنی

سنسور خازنی ، مانند یک خازن ساده عمل می‌کند. خازن ساده ، دارای دو صفحه رسانا می‌باشد که توسط یک محیط دی الکتریک جدا می‌شوند. هنگامی که ولتاژ ، روی خازن اعمال شود ؛ بارهای الکتریکی روی صفحات خازن ، سبب ایجاد یک میدان الکتریکی در سرتاسر دی الکتریک می‌شود. مقدار باری که خازن می‌تواند ذخیره کند ؛ به ظرفیت آن بستگی دارد و ظرفیت خازن نیز ، به مساحت و فاصله صفحات و ثابت دی الکتریک بستگی دارد. اساس عملکرد سنسور خازنی ، تغییر در ظرفیت خازن است.

بررسی نکاتی جهت انتخاب سنسور خازنی

با توجه به آن که با سنسور خازنی و نحوه عملکرد آن آشناییت دارید ؛ می‌توانید تشخیص دهید که سنسور خازنی برای چه فعالیت هایی مناسب است. در این قسمت قصد داریم به برخی نکات ضروری در انتخاب سنسور خازنی اشاره کنیم.

یکی از مواردی که در انتخاب سنسور باید به آن توجه کرد ؛ باز یا بسته بودن خروجی سنسور خارجی می‌باشد که می‌توان با توجه به آن ، نوع سنسور را انتخاب کرد. در انتخاب سنسور خازنی ، باید به دو نکته مهم توجه داشت که عبارتند از : تغذیه سنسور و شکل سنسور. نکته دیگری که به انتخاب ما کمک می‌کند ؛ نوع نیاز به آنالوگ بودن یا دیجیتال بودن خروجی می‌باشد که این نکته ، می‌تواند نقش مهمی در انتخاب سنسور خازنی داشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که باید در نظر داشته باشید قبل از انتخاب سنسور خازنی ، حتما اطلاعات مرتبط با جسم یا ماده مورد نظر را به طور کلی بررسی کرده و ثابت دی الکتریک آن را حساب کنید. در این صورت می‌توانید انتخاب بسیار خوبی داشته باشید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد ؛ شرایط محیطی می‌باشد که سنسور خازنی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسور خازنی بر اساس مکانیزم تولید و ابعاد پروژه ، می‌تواند در فاصله‌های مختلف از جسمی که حس می‌کند ؛ قرار بگیرد.

سخن پایانی

در این مقاله با نکات اساسی جهت شناخت سنسورهای خازنی آشنا شدید. سنسور خازنی ، دارای حساسیت بالایی می‌باشد و از آن جهت تشخیص طیف وسیعی از اجسام مختلف ، نظیر مواد رسانا ، غیر رسانا ، اجسام ریز ، مایعات ، مواد جامد و … استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سنسورهای خازنی ، دارای قابلیت تنظیم حساسیت می‌باشند. اگر سنسور خازنی این قابلیت را نداشته باشد ؛ باید به طور فیزیکی جهت تشخیص درست ، به جسم مورد نظر نزدیک شود. شما می‌توانید جهت مطالعه مطالب آموزنده دیگر ، به بخش وبلاگ وب سایت سنسور صنعت مراجعه کنید.

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه