کاربردهای میگر و نکات قابل توجه در استفاده از آن

کاربردهای میگر و نکات قابل توجه در استفاده از آن

کاربردهای میگر و نکات قابل توجه در استفاده از آن


همانطور که می‌دانید ، بررسی سلامت عایق رسانه‌ها ، یک موضوع بسیار مهم به حساب می‌آید. دلیل آن نیز این است که در اثر اضافه ولتاژ ، حضور مواد شیمیایی خورنده ، تنش‌های مکانیکی و عوامل محیطی ، مثل دما و رطوبت ، سبب آسیب دیدن آن‌ها شده و استفاده از آن‌ها را برای ما خطرآفرین می‌کند. بنابراین جهت بررسی سلامت عایق رسانه‌ها ، از ابزارهای مختلفی مثل آمپر متر ، مولتی متر و دستگاه میگر استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به برخی از کاربردهای میگر و نکات قابل توجه در استفاده از آن اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از میگر

نحوه استفاده از این دستگاه ، بسیار ساده و آسان است. دستگاه میگر دارای سه پایه لاین (L) ، گارد (G) و ارت (E) می‌باشد. میزان مقاومت بین دو پایه لاین و ارت اندازه‌گیری می‌شود. از پایه گارد در شرایطی استفاده می‌شود که لازم است یک مقاومت از مقاومت دیگر ، با استفاده از عایق کاری مجزا شود.

جهت بررسی میزان مقاومت عایقی یک رسانا ، باید به موارد زیر توجه کرد :

ابتدا باید خروجی لاین دستگاه میگر را به یکی از مغزی‌های کابل متصل کرد. در مرحله‌ی بعد باید خروجی ارت را به سیمی که دور غلاف کار پیچیده شده متصل کرد. در قدم بعد باید پایانه گارد را به منظور یکسان شدن تقریبی پتانسیل هر دو رسانا ، به اولین رسانا متصل کرد. در این حالت باید به نمایشگر توجه شود ؛ اگر نمایشگر به سمت بی نهایت میل کند ؛ به این معناست که مقاومت عایق بسیار بالاست. بنابراین می‌فهمیم که هیچ جریانی با این دو رسانا برقرار نخواهد شد.

کاربردهای میگر

دستگاه میگر دارای کاربردهای مختلفی می‌باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

میگر می‌تواند عمر مفید تجهیزات الکتریکی را افزایش دهد. از طرفی امکان بازبینی و تست‌های نظارتی ، در هنگام تحویل و دریافت کالا ، از انبار تجهیزات را فراهم می‌کند. جهت تست و ارزیابی سریع یک محصول بعد از تولید ، از دستگاه میگر استفاده می‌شود. به منظور اندازه گیری مجموع مقاومت عایقی در تابلوهای برق ، انواع تجهیزات برقی ، انواع ترانسفورماتورها ، موتورها و کابل‌ها از میگر استفاده می‌شود. به منظور سنجش دقیق میزان مقاومت عایق تجهیزاتی که دچار افت کیفی شده اند ؛ از میگر استفاده می‌شود. به منظور انجام آزمایش مفصل بندی و سر کابل‌ها ، از میگر استفاده می‌شود. با استفاده از میگر ، می‌توان به بررسی جریان نشتی که در محصولاتی که نیاز به تعمیر دارند ؛ پرداخت. از طرفی با استفاده از دستگاه میگر می‌توان جریان نشتی یک محصول را پس از تولید و نصب نیز ارزیابی و تست کرد.

نکات قابل توجه در استفاده از دستگاه میگر

هنگام استفاده از این دستگاه ، باید از قطع بودن کامل برق اطمینان حاصل کرد. از طرفی به منظور انجام آزمایش ، باید تمامی موارد ایمنی مانند استفاده از دستکش عایق ، انتخاب ولتاژ مناسب ، تست عایق کابل و … را به طور کامل رعایت کرد. باید به این نکته دقت شود که هنگام استفاده از دستگاه میگر ، حتما از لباس‌های مقاوم در برابر شعله ، عینک ایمنی و دستکش‌های عایق استفاده کنید. به منظور ایستادن روی کفپوش عایق ، باید ساعت مچی یا سایر زیورآلات خود را از دست باز کنید. جهت استفاده از میگر ، باید فیوز و کلید تجهیزات مورد آزمایش را قطع کنید. هنگامی که تست جریان نشتی موتورهای الکتریکی را انجام می دهید ؛ باید حتما موتور الکتریکی را از مدار خارج کنید. لازم به ذکر است که نباید به هیچ عنوان از تستر عایق کابل در فضاهای خطرناک یا انفجاری استفاده کنید. زیرا این ابزار ، می‌تواند در عایق آسیب دیده ، سبب ایجاد قوس الکتریکی شود. هنگام تست کردن ، باید گرد و غبار روی میگر و کابل را به طور کامل پاک کنید. در قدم بعد باید از محکم بودن اتصالات در مدار تحت تست ، کاملا اطمینان حاصل کنید. به منظور عملکرد صحیح و درست ، باید در ابتدا از سلامت عملکرد میگر مطمئن شوید. به منظور جلوگیری از به وجود آمدن مشکل برای کارشناس ، تجهیزات باید با کمک اتصال کوتاه دشارژ شوند.

سخن پایانی

فروشگاه سنسور صنعت نوین ، نمایندگی رسمی محصولات تبریز پروژه می‌باشد که با ارائه‌ی محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه‌ی سنسور کد ، سنسورهای نوری ، القایی ، خازنی ، التراسونیک و موارد دیگر فعالیت دارد. برای اطلاع از سایر محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ، به این وبسایت مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه